Diyarbakır'da 100 bin kişilik Charlie Hebdo protestosu

Diyarbakır'da 100 bin kişilik Charlie Hebdo protestosu
Diyarbakır'da 100 bin kişilik Charlie Hebdo protestosu
Fransa'da Hz. Muhammed karikatürlerini yayınlayadığı için silahlı saldırıya uğrayan 8'i karikatürist 12 kişinin öldüğü mizah dergisi Charlie Hebdo, Diyarbakır'da Peygamber Sevdalıları Platformu'nun düzenlediği, 'Hz.Muhammed'e saygı' adı verilen protesto mitingine yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Mitingte konuşan Molla Osman Teyfur, peygambere dil uzatanların dillerini keseceklerini söyledi.

RADİKAL- Peygamber Sevdalıları Platformu, Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınlayan Charlie Hebdo dergisini protesto etmek için İstasyon Meydanı'nda düzenlediği 'Hz.Muhammed'e saygı' mitingine çevre il ve ilçelerden gelenlerle yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Mitinge katılmak isteyenler polis noktalarında tek tek arandıktan sonra alana alındı. Mitinge Hü-da Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Diyarbakır ev çevre illerdeki din alimleri de katıldı. Mitingde, Charlie Hebdo aleyhinde dövizlerin yanı sıra, 'Kürdistan'da Hizbullahım', 'Filistin'de Hamasım', 'Çeçenistan'da Şeyh Şamilim', ' Amerika 'da Malcom X'im', 'Cizre'de Şeyh Zeki'yim', 'Charlie'nin şeytanları peygamberime dil uzatma', 'Lanet olsun biz Charlieyiz diyenlere' dövizleri de taşındı.


Meydandaki bilboardlarda HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın afişlerinin üzerine asılan 'Peygamber Sevdalıları' flamaları ilginç görüntü oluşturdu. Miting sırasında öğle ezanının okunması nedeniyle müzik yayınına 10 dakika ara verilirken, katılımcılardan bazıları da cadde üzerinde toplu halde namaz kıldı.Charlie Hebdo dergisi aleyhinde Türkçe ve Kürtçe sloganların atıldığı, ilahilerin okunduğu, tekbir getirilen mitingde ilk konuşmayı Kürtçe yapan Molla Beşir Şimşek, Peygamber sevdalılarının tarihte hiç bir zaman küfre boyun eğmediğini ve eğmeyeceklerini söyledi.

Mitingde Türkçe konuşan Molla Osman Teyfur ise, peygambere savaş açanların tarih boyunca hep kaybettiklerini ifade etti. DHA


  http://www.radikal.com.tr/127946012794605

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne yapiyoruz bilmiyorum - kurdolog

  dun birilerine arabistandaki musluman nufusunun genel nufusa oranini sordum adamlar dedi ki tas catlasa ucte birdir. oylece dona kaldim. arabistan bile bu kadar sahip cikmiyorken hz muhammed'de biz niye bu kadar pesinden radikal bir sekilde kosuyoruz anlamiyorum..amacimiz nedir, nedir dunyayla alip veremedigimiz nicin bu kadra siddetle siddeti savunuyoruz anlamiyorum.. boyle bir miting de bile" dil uzatanin dilini keseriz" slogalari atiliyor. siddet ruhlarina islemis bir din anlayisi beraberinde baska neyi getirebilir ki...!!

  Kürdistan daki tehlike;islam fanatizmi!! - dersimera

  türkiyede çözümün önünde iki büyük engel var.batıdaki milliyetçi dalga ile doğudaki radikal islamcı hizbullah kitlesi..bukadar büyük bir kitlenin ülkenin en mozaik yapısı olan ve içinde alevi süryani ezidi arap kürt çok farklı inanç ve kimliklerin olduğu bir bölgede bu denli tehlikeli bir organizasyonun olması hayra alamet değildir.molla diye kürsüye çıkan kişinin asacağız keseceğiz diye nutuk atması ışid zihniyetinin hizbullah ve hüda par bünyesinde devam ettiğini görüyoruz.bu kafatasçıların başarısız olması ve yokolması için tek çare herkesin hdp etrafında birleşmesidir.herkes hdp etrafında birleşirse ancak bu selefi anlayışlar marjinalize olabilirler..

  Miting Alanını Gören Biri Olarak, Sayı yı Çok Abartmışsınız. - user971545

  Hem yazılı basında çıktığı dönemde, hemde sadece internette yayına başladığından beri radikal takipçisiyim. İlkkez bir haberde abartı yapıldığını gördüm. Bence Diyarbakır muhabirinizi uyarın ya saymayı bilmiyor, yada yanlı bilgi aktarmış. Miting alanında sınava eşimi bıraktım, bırakın yüzbini, 50 bin kişi bile yoktu. İstasyon meydanını bilenlere sorun kalabalık işitme engellilerin önünden merkez imam hatibin önüne kadardı üst üste koysanız o daracık alanda en fazla 10 000 kişi alır. Hadi abartsın 20 000 olsun. çevrede park eden Elazığ, Malatya gibi illerden gelen otobüs ve dolmuş sayısı bile eski kutlu doğum kutlamalarına göre azdı. Bence bu miting eski kutlu doğum mitinglerinin gölgesinde kaldı iyi çalışmalar.

  laikliğin önemi - merenguer

  burda da laikliğin önemini görebilirsiniz. kürt-islam sentezi türk-islam sentezinden bin kere daha kötü

  Miting - Bir Garip Öğrenci

  Konya'dan 80bin kişi gelmiş diyorlar :D