Diyarbakır'da 150 bin kişilik Kutlu Doğum mitingi

Diyarbakır'da 150 bin kişilik Kutlu Doğum mitingi
Diyarbakır'da 150 bin kişilik Kutlu Doğum mitingi
Diyarbakır'da bugün Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen mitinge yaklaşık 150 bin kişi katıldı.

DİYARBAKIR - Peygamber Sevdalıları Platformu her yıl İstasyon Meydanı'nda yaptıkları mitingi bu yıl Nevruz Alanı'nda yaptı. Saat 14.00'te başlayan mitinge Türkiye 'nin çeşitli illeriyle Irak, Suriye, İran, Lübnan, Mısır ve bazı Avrupa ülkelerinden gelenler de oldu. Güvenlik önlemi için 5 bin polisin görev yaptığı mitinge gelenler oluşturulan 6 ayrı noktadan üzerleri arandıktan sonra alana girebildi. Miting alanın üzerinde sürekli polis helikopteri uçtu, havadan ve yerden alınan görüntüler Diyarbakır Valiliği'nde oluşturulan merkeze anında ulaştırıldı.

Miting öncesi, BDP 'nin nevruz kutlamalarında astığı PKK 'lılara ait fotoğraf ve posterlerin üstleri kapatılarak platform oluşturulurken, miting alanında çoğunda 'Kelime-i Tevhid' yazılı yeşil ve kırmızı bayraklar dalgalandırıldı.

TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN DİN ADAMLARI

Mitingin başında, Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerden gelen din adamları, alim ve kanaat önderlerinin isimleri anons edildi. Bu anonslarda 'İran Kürdistanı'ndan Urumiye'den Seydaye Mele Riza, Salmas'tan Seydaye mele Aziz, Mahabad'dan Seydaye mele Ebubekir, Irak Kürdistanı'ndan Seydaye Mele Tayyib Ahmed, Suriye Kürdistanı'ndan Müslüman Alimler ve Aydınlar Birliği'nden Seydaye Mela Naif, Lübnan'dan Alimler Birliği üyesi Şeyh Muhammed amr, Ogaden'den Halk Kurtuluş Cephesi Başkan Yardımcısı Muhammed Abdullah Yasih, Avrupa'dan Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Belçika İmam Gazali Camisi'nden Muhammed Emin Haksever, Mısır'dan İhvan-ı Müslimin Siyasi Birim Sorumlusu Muhammed Hubeyşi ve Türkiye Alimler Cemiyeti üyeleri' ifadeleri dikkati çekti.

Kürtçe ve Türkçe ilahilerin okunduğu mitingde kürsüye gelenler, 'Özgürlük ve kurtuluş önderi Hz. Muhammed' temasında konuşmalar yaptı.(dha/Felat Bozarslan-Bayram Bulut)


  http://www.radikal.com.tr/113053811305385

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Molalar İran'a Mı? -Kürtistana Mı? - sabahtufani

  AKP'nin neden kürt sorununu çözmek (!) istediği ortada, bunlar işin provası şeklinde,üniversitedeki olayları da ekleyince aslında bira da beraklaşıyor durum... PKK alandan çekilecek, Kürtlerin de din algısı da ortada, AKP'nin ortadoğuda özellikle de Suriye'deki gelişmeler karşısındaki tavrı da beli, fotoğraftaki kalabalığın PKK'nin çekilmesi halindeki durumunu hayal edin biraz vallahi bu coğrafyada ÖTEKİLERE kan kustururlar. 90 lı yıllarda kitle eylemlerinde ''Mollalar İran'a, Türkiye İran olmayacak '' sloganı sıklıkla atılardı bakalım şimdi ne olacak.Burada kaotik bir durum var savaş bitecek ama başka bir savaş başlayacak (PKK'nin ortadoğudaki dengelerdeki yeri nasılmış görün bakalım, çekilnce artık cemaat, hizbullah cirit atacak o coğrafyada).

  Alim kim? - düş-ün bulur-sun

  ''Alimlerde oradaydı'' sözü bence doğru olmamış. Alimin orada bir işi olmaz, ''kendini alim sananlar oradaydı'' denseydi daha doğru olurdu.

  İslam kardeşliği budur. - velmas75

  Diyarbakır'da; kutlama, yürüyüş ve miting denildiğinde ilk akla gelen, bir yanda polis ve panzerleri, diğer yanda eli şişeli taşlı sopalı göstericilerdi. Bu millet, barış havası olduğu içinmi toplandı. Daha önceki yıllarda vardıda neden görmezdik neden duymazdık! Demekki Media, görmüyor duymuyor ve yazmayı istemiyordu.

  ... - ronimitanni

  Kurtler dilleri için mücadele verirken bunlar kafalarına kurşun sıkıyordu şimdide kürtçe yazılar yazmışlar. kimin kazanımları acaba insan az utanır.

  BDP nerede? - etufan

  Diyarbakır'a hayatımda bir kez gitme fırsatım oldu. O da yaklaşık 4 yıl önceydi. Görüştüğüm insanlardan öğrendim ki, BDP'li belediye ve BDP, Diyarbakır'da ciddi ciddi İslamcıları destekliyordu. Oy uğruna arada sırada sosyalist, arada sırada İslamcı ama genellikle Kürt milliyetçisi rolü oynayan BDP'nin bu son mitingde payı varsa, ben şahsen hiç şaşmayacağım.