Diyarbakır'da 150 gözaltı

1 Mayıs kutlaması için Dağkapı Meydanı'na yürümek isteyen gruba polis müdahale etti.

1 Mayıs kutlamaları yurdun birçok ilinde olaysız geçerken Diyarbakır'da 150 kişi gözaltına alındı.
Diyarbakır Demokrasi Platformu'nu oluşturan 37 dernek, oda ve sendika 1 Mayıs'ı kutlamak için valiliğe başvurdu. Valilik fuar alanında kutlanılması için izin verdi. Ancak kutlama alanının kente 12 kilometre uzaklıkta olduğunu gerekçe gösteren Demokrasi Platformu yetkilileri bunu kabul etmedi. Dağkapı Meydanı'nda basın açıklaması yaparak 1 Mayıs'ı kutlayacaklarını açıklayan platform üyeleri öğle saatlerinde İHD önünde bir araya geldi. Yaklaşık 200 kişilik grup Dağkapı Meydanı'na yürümek isteyince Çevik Kuvvet dağılmaları uyarısında bulundu. İHD Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş, Dağkapı Meydanı'na gitmekte kararlı olduklarını söyledi. Bunun üzerine polis gruba copla müdahale ederek 150 kişiyi gözaltına aldı. Bu arada, Tekkapı semtinden de Dağkapı'ya yürümek isteyen bir gruba da polis müdahale ederek bazı eylemcileri gözaltına aldı. Bir çok gösterici aldığı darbeler nedeniyle hafif yaralandı.

Adana'da 'paket' gerginliği
Adana'da da kutlamalar olaylı başladı. Polis, müzik kutusu şeklindeki bir paketi mitingin yapılacağı Uğur Mumcu Meydanı'na sokmak isteyen grubu cop kullanarak dağıttı. Biri polis, iki kişi hafif yaralandı. Mitingin sakin geçtiği Mersin'de ise DEHAP bayraklarıyla kutlamaya katılan 100 partili, Metropol Miting Alanı'na girerken Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. Antalya'da yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı kutlamada da Öcalan'ın fotoğraflarının taşındığı görüldü.

Batman'da 10 bin kişi
Batman'da Nevruz alanını dolduran yaklaşık 10 bin kişi müzik eşliğinde coştu. Siirt'te ise izinli olarak Belediye-İş Sendikası tarafından yapılacak olan 1 Mayıs kutlaması Belediye Başkanı Mervan Gül'ün Konya'da oturan yeğeni Şükrü Yolbaş'ın vefat etmesi nedeniyle ertelendi.
1 Mayıs nedeniyle Afyon'da ilk kez miting düzenlendi. Eğitim-Sen, Memur-Sen ve Türk-İş'in öncülüğünde düzenlenen eylem olaysız sona erdi.
Ordu'da Valilikçe izin verilmemesine rağmen Belediye Meydanı'nda toplanan yaklaşık 200 kişilik gruba polis müdahale etti.