Diyarbakır'da 20 bin aileye yapılacak beyaz eşya yardımı bu ay içinde başlıyor

Diyarbakır'da 20 bin aileye yapılacak beyaz eşya yardımı bu ay içinde başlıyor
Diyarbakır'da 20 bin aileye yapılacak beyaz eşya yardımı bu ay içinde başlıyor

Diyarbakır?da yardım yapılacağı 29 Mart seçimleri öncesinde duyurulunca vatandaşlar valiliğe akın etmişti. FOTOĞRAF: FERİT ASLAN / DHA

DİYARBAKIR - Vali Hüseyin Avni Mutlu, Diyarbakır’da olan 20 bin aileye yapılacak beyaz eşya yardımlarının dağıtımına bu ay başlanacağını duyurdu.
Dün bir açıklama yaparak dar gelirli vatandaşlara yönelik Sosyal Yardım Projesi’nin planlandığı gibi devam ettiğini belirterek şu bilgileri verdi:
“Proje kapsamında 30 bin 200 vatandaşa ocak ayından itibaren her ay PTT şubeleri vasıtasıyla ödemeleri yapıldı. Vatandaşlar ödeme yapılan ayın her günü istediği şubeden parasını alabilmektedir. Ödemeler tamamlandığı zaman 30 bin 200 vatandaş 1200’er TL’lik nakdi yardımı almış olacaktır. Üniversiteye hazırlık kursları vasıtasıyla 780 öğrenciyede toplam 500’er TL eğitim yardımının yanı sıra il dışında okuyan 490 üniversite öğrencisine 500’er TL vakıf aracılığıyla ödedik. Bu öğrencilere mayıs ve haziran aylarında da 500’er TL daha ödeyeceğiz. Fakir vatandaşlarımızın evlerindeki kapı, pencere, sıva, su ve elektrik tesisatı, tuvalet, banyo gibi ihtiyaçlarına yönelik 1769 evin onarımı tamamlandı.”
Diyarbakır Valisi Mutlu, fakir olduğu için evinde beyaz eşya ihtiyacını karşılayamayan 20 bin aile için de birer adet beyaz eşya ihtiyaçlarını söyledi. “Beyaz eşyalar bu aydan itibaren söz konusu vatandaşlara teslim edilecektir” diyen Mutlu, ayrıca süt sığırcılığını teşvik etmek ve fakir aileleri sürekli bir gelir sahibi yapmak amacıyla hazırlanan projenin uygulanması için de çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

Yardımın bilançosu

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun talimatıyla Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla tespit edilen 31 bin 470 kişiye 4 milyon 504 TL yardım yapıldı. Proje kapsamında 30 bin 200 kişiye nakdi yardım adı altında 3 milyon 624 bin TL, 490 öğrenciye 490 bin TL burs, 780 öğrenciye 390 bin TL kurs yardımı yapıldı. Bu yardımların yanı sıra 1769 evin onarımı, süt sığırcılığı yardımı ve beyaz eşya yardımına harcanacak para ise açıklanmadı. (dha)