Diyarbakır'da 500 yıllık camide yangın!

Diyarbakır'da 500 yıllık camide yangın!
Diyarbakır'da 500 yıllık camide yangın!
Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı bulunan Fatihpaşa Mahallesi'nde 1516-1520 yıllarında yaptırılan Fatihpaşa (Kurşunlu) Camisi'nde yangın çıktı. Bölgeye sevk edilen itfaiye ve polis ekipleri, açılan ateş nedeniyle yangına müdahalede bulunamadı. Yangın saatler sonra kendiliğinden sönerken, camide büyük hasar oluştu.

RADİKAL - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı uygulanan 6 mahalleden biri olan Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Fatihpaşa Camisi'nde (Kurşunlu Camisi) sabah saatlerinde yangın çıktı. El yapımı patlayıcı nedeniyle çıktığı tahmin edilen ve kısa sürede büyüyen yangına müdahale için bölgeye gönderilen itfaiye ve polis ekiplerine ateş açıldı. Ekiplerin müdahalede bulunamadığı yangında, tarihi caminin büyük oranda zarar gördüğü öğrenildi.

 İlçede 6 mahalle, bir cadde ve Dağkapı Meydanı'nda uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından polis ve jandarma ekiplerince gerçekleştirilen hava destekli operasyon sürüyor.

KUBBELERİ KURŞUNLU CAMİ

1516-1520 yıllarında dönemin Diyarbakır Valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve kubbelerinin kurşunla kaplı olması nedeniyle "Kurşunlu" diye de anılan, Diyarbakır'daki ilk Osmanlı eseri caminin kapı, duvar ve camları çıkan çatışmada zarar görmüştü.

Önceki gün Kurşunlu Camisi'nin içinden açılan ateş sonucu Özel Harekat Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Mustafa Katırlı yaralanmış, hastanedeki müdahaleye rağmen şehit düşmüştü. (aa)