Diyarbakır'da 8 Mart afişlerine toplatma kararı

Diyarbakır'da 8 Mart afişlerine toplatma kararı
Diyarbakır'da 8 Mart afişlerine toplatma kararı
Diyarbakır'da 8 Mart tarihinde yapılacak Dünya Emekçi Kadınlar Günü mitingi için açılan afişler için mahkeme tarafından toplama kararı çıktı.

8 Mart mitingi için Diyarbakır 'da panolara asılan ve üzerinde Paris'te öldürülen 3 kadının fotoğraflarının bulunduğu afişler toplatıldı.

Valilik, İstasyon Meydanı'nda 8 Mart'ta "Rosalardan Sakinelere Yolunuz Yolumuz, Sözünüz Sözümüzdür" adı altında düzenlenecek açık hava mitinginde, Rosa Luxemburg, Clara Zetkin, Leyla Kasım, Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez'e ait resimlerin bulunduğu, ayrıca resimlerin sol tarafından Dünya Kadınlarının Dayanışma ve Mücadele Günü, DÖKH ve Bileşenleri, HDK, EMEP, KESK, SKM, TMMOB, İHD, DİSK, Nu-Buhar, Hebun LGBT yazılı afişlerin bulunduğu belirtilerek, Türkçe ve Kürtçe ibarelerin yazılı olduğu farklı içerikli afişler hakkında yaptığı suç duyurusu ardından, Diyarbakır 1 Nolu Hakimlik (TMK. 10. Maddesi ile Görevli) 27 Şubat 2013 tarih ve 2013/73 Değişik İş Nolu kararıyla bilboardlarların yasaklanmasına ve toplatılmasına karar verildiği belirtildi.

Mahkemenin bu kararı ardından, belediyelere ve bilboardları asan şirkete gönderilen tebligatta, bilboardlardaki afişlerin sökülmesi istendi.


  http://www.radikal.com.tr/112329111232914

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Empati - fonksiyonel

  8 Mart'a saygınız varsa, evrensel kadın hakları. Ya da topluma mal olmuş, ortak vicdan sahibi kadınları afişe edin. İdeolojinize, tıynetinize göre olan kadınları değil. O zaman İzmir Büyükşehir'de Kürt Milliyetçiliğini bana özgürlük olarak yutturamazsınız repliğini baz alarak bilboardlara assın. Yanına da Meral Akşener'in resmini koyarak, büyük puntolu "Ne Mutlu Türk'üm Diyene! sloganı ile süslesin. Hiçbir fark kalmaz o zaman. Al birine, vur ötekine denir böyle şeylere ancak. Şu ifrat ile tefrit'ten hiç vazgeçmeyeceğiz. Hep aşırı, hep uç.

  ANLAŞILAN BİZ ERKEN SEVİNMEYELİM ÇÜNKÜ SÜPRİZLERE AÇIK ÜLKEYİZ - semi ekrem

  Bir gün uyandıgımızda ekranlara baktıgımızda ankara siyaseti barışa hevesli biçimde dört koldan saldırarak barış ya glecek ya gelecek iradesi ile inanarak yarına gözlerimizi yumuyoruz ama beklenmedik bir kabus dürtüsü ile yarının umudu karanlıga dönüşerek barıştan ziyade korku ve ürkek kararların gelenegine kaptırıyoruz kendimizi bu yüzden inanarak ve 2x2 4 eder mantıgı bu ülkede uygulanmadıkça barış saglanamaz ve bu yüzden erken sevinmenin zararlarını çekeriz bakınız hala kürt diline alerji duyan mahkemelerimiz var yarın ana dilde egitim oldugunda bu karar vericiler ne yapacak onu merak ediyorum

  bu vali hala burada mı? - caglar1914

  Vali önce polis panzeriyle öldürülen genç için erdemlik gösterip istifa etmesi gerekirken hala afiş, pankart vs ile ilgileniyor.

  ne oldu şimdi? - aharasa

  ne yazarsa yazsın afiş toplatmanın, eski dönelerdeki kitap yakmayla büyük bağıntısı vardır. yargımızda hala ittihat ve terakki, üç aliler, yassıada, 12 Mart ve 12 Eylül mahkemeleri, umut kitabevi patlamasını salıveren mahkeme çizgisinde olanlar bulunmaktadır. yazık!