Diyarbakır'da AKP binasına molotoflu saldırı

Diyarbakır'da AKP binasına molotoflu saldırı
Diyarbakır'da AKP binasına molotoflu saldırı
AKP binasına molotof atan iki genç bekçi tarafından vuruldu

Cem EMİR-Bayram BULUT
 
 
DİYARBAKIR - Kayapınar ilçesinde, AKP İlçe binasına bir grup tarafından molotoflu saldırı düzenlendi. Parti teşkilatının güvenlik görevlisinin molotofçulara ateş açması sonucu 17 yaşındaki S.T, bacağından vuruldu. Tekel, hastanede tedavi alınırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
Diyarbakır'da,  akşam saat 20.00 sıralarında, merkez Bağlar İlçesi Kaymakamlığı, AKP Kayapınar İlçe binasıyla bir derneğin şubesine molotofla saldırı düzenlendi. PKK'nın kuruluş yıldönümü nedeniyle yüzleri kapalı 10 kişilik grup, yasadışı gösteri yaptı. AKP Kayapınar İlçe binası önüne gelen grup, binayı önce taşladı, ardından da yanlarında getirdikleri molotofları binanın içine attı. Bu sırada, parti binasında görevli ve Emniyet Müdürlüğü'nde kadrolo bekçi olarak görev yapan güvenlik görevlisi, molotofçulara ateş açtı. Açılan ateşte, S.T. isimli gösterici, sol kalçasından aldığı kurşunla yaralandı. Diğer göstericiler ise ara sokaklara kaçarak izlerini kaybettirdi.
Olay yerine çağırılan bir ambulansla Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Tekel, tedavi altına alınırken sağlık durumunu iyi olduğu belirtildi. Olay yerinden kaçan 17 yaşındaki M.T., daha sonra yakınları tarafından hastaneye götürüldü. M.T. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Polis, olayda başka yaralı bulunup bulunmadığı belirlemek için kentteki tüm resmi ve özel hastaneler ile sağlık ocaklarında çalışma başlattı.
 
 
 
MİLLETVEKİLİ ASLAN: SALDIRI KASITLI YAPILDI
 
 
 
AKP Diyarbakır Milletvekilleri İhsan Aslan, Abdurrahman Kurt, İl Başkanı Baki Aksoy ve Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. İlçe teşkilatı önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Aslan, parti binalarına yapılan saldırının içeride insanların bulunduğu sırada yapıldığını ve kasıtlı olarak gerçekleştirildiğini öne sürdü. Molotoflu saldırının, provokatif bir saldırı olduğunu söyleyen Aslan, “Halkımız yeniden bedel vermek istemez. Diyarbakır halkına düşmanca yapılmış bir saldırıdır. Birilerini huzurumuzun bozmaya yönelik eylemlerini doğru bulmuyoruz. Tüm halkımıza şunu söylemek istiyoruz. Tüm engellemelere rağmen hükümetimiz şiddet içeren eylemlerin üstünden gelecektir. Huzuru ve barışı tesis etmek için ne gerekiyorsa yapacaktır. Kimse bu tür şiddet eylemlerine sarılarak kardeşlik çabalarına zarar vereceğini düşünmesin. Halkımızdan sağduyu bekliyoruz. Bunu yapanlara tepki göstermesini bekliyoruz. Diyarbakır bunu hak etmedi, ülkemiz bunu hak etmedi. AKP, bunu hak etmedi. İnşallah yeni acılar yaşanmaz. Bunu halkımızın takdirine bırakıyoruz” dedi.
 
 
 
2 ÇUVAL MOLOTOF BULUNDU
 
 
 
Öte yandan Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Şura Derneği'ne akşam saatlerinde bir grup molotoflu saldırıda bulunuldu. Dernek binasına atılan molotoflar nedeniyle, yangın çıktı. İtfaiyeye ekiplerinin müdahalesiyle söndürülen yangın sonucu büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Ayrıca, Bağlar İlçesi, 5 Nisan Mahallesi'nde, polisin yaptığı operasyonda 2 çuval kullanıma hazır molotof kokteyli bulundu. (dha)