Diyarbakır'da Baran cinayeti sonrası gazetecilere satırlı saldırı

Diyarbakır'da Baran cinayeti sonrası gazetecilere satırlı saldırı
Diyarbakır'da Baran cinayeti sonrası gazetecilere satırlı saldırı

Yaralanan dha muhabiri Canan Altıntaş yoğun bakıma alındı.

İhya-Der Başkanı Aytaç Baran'ın öldürülmesinin ardından Şehitlik Mahallesi'nde gazetecilere satırla saldırı yapıldı. İçişleri Bakanlığı olaylarla ilgili 3 kişinin yakalandığını duyururken. Akşam saatlerinde Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada ölü sayısının 4'e yükseldiği belirtildi.

RADİKAL - İhya-Der Başkanı ve Hüda-Par üyesi Aytaç Baran’ın  silahlı saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından Diyarbakır’da gerginlik yaşanıyor.

Olayı haber yapmak üzere bölgeye giden aralarında DHA muhabirleri Canan Altıntaş ve Serdar Sunar’ın da bulunduğu 4 gazeteci satırlı saldırıya uğradı.  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olaylarda 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 kişinin de yaralandığını açıkladı. Diyarbakır Valiliği'nden akşam saatlerinde yapılan açıklamada ise ölü sayısının 4'e yükseldiği belirtildi.

Diyarbakır’da bulunan gazeteci Veysi Polat da Twitter’dan şu bilgileri paylaştı:

“Şehitlik’te silahlı yedi kişi tarafından rastgele ateş açıldı ve " PKK ’lılar nerede? İntikam alacağız PKK’dan" diye bağırıldı. Saldırılar sonrasında semt abluka altına alındı. Şehitlik Semti 44, 45, 46, 47. sokaklarda ellerinde silah olan yedi kişi ateş açtı ve şu tehdidi savurdu: Bu gece kan gövdeyi götürecek."

HDP'den Aytaç Baran saldırısı açıklaması: Açıkça kınıyoruz, lanetliyoruz

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: 3 KİŞİ YAKALANDI

İçişleri Bakanlığı, Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran'ın silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlatılan çalışmalar sonucu silahlı saldırı ile ilgili olduğu değerlendirilen 3 kişinin bir tabanca ile yakalandığını bildirdi.
     
İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır'da bugün saat 14.20 sıralarında meydana gelen ve toplam 3 vatandaşın hayatını kaybettiği olayla ilgili güvenlik güçlerince sürdürülen çalışmalarda, silahlı saldırı ile ilgili olduğu değerlendirilen 3 kişinin 1 adet tabanca ile yakalandığı kaydedildi. Açıklamada, olayın aydınlatılmasına ilişkin çalışmaların büyük bir dikkat ve titizlikle sürdürüldüğü bildirildi.

Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran öldürüldü

VALİLİK: KRİZ MASASI KURULDU

Diyarbakır Valiliği olaylar nedeniyle kriz merkezi oluşturulduğunu, jandarmadan da takviye yapılarak her türlü emniyet tedbirinin alındığını duyurdu.

İÇİŞLERİ: TEYAKKUZA GEÇİLDİ

Aytaç Baran'ın uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi ve saldırı sonrası çıkan çatışmada hayatını kaybeden vatandaşlar ve yaralılar hakkında açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada benzer eylemlere karşı güvenlik güçlerinin teyakkuza geçirildiği belirtilerek "Diyarbakır’da 09.06.2015 günü saat 14.20 sıralarında Yeni İhya-Der başkanı Aytaç Baran isimli vatandaşımız uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir. Saldırı sonrası Yeni İhya-Der taraftarları ile karşıt grup arasında çıkan çatışmada 2 vatandaşımız daha hayatını kaybetmiş, 1 vatandaşımız da yaralanmıştır. Vatandaşlarımızı bu tür provokasyonlarla karşı karşıya getirmeye çalışan benzer eylemlere karşı güvenlik güçlerimiz teyakkuza geçirilmiş, olay yerinde gerekli tedbirler alınmıştır. Olayın faillerinin yakalanmasına yönelik çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir. Olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, başta aileleri olmak üzere yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralı vatandaşımıza da acil şifalar dileriz" ifadeleri kullanıldı.

Diyarbakır'daki silahlı saldırıdan ilk görüntüler
 

DİYARBAKIR VALİLİĞİ: ÖLÜ SAYISI 4'E YÜKSELDİ
Diyarbakır Valiliği, Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran'a yapılan saldırı ve ardından yaşanan olaylarda ölü sayısının 4'e yükseldiğini bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Gözaltına alınan kişilerin beraberinde 4 kaleşnikof tüfek, 1 uzi marka otomatik silah, 4 av tüfeği, 1 pompalı tüfek, 1 glock marka tabanca, çok sayıda fişek, 5 sopa ve 1 dürbün ele geçirilmiştir.

Olaylarda daha önce 3 olarak açıklanan ölü sayısı 4'e yükselmiş olup 3'ü basın mensubu 1'i hastane çalışanı olmak üzere toplam 6 vatandaşımız yaralanmıştır.

GÖZALTI SAYISI 14'E ÇIKTI

Diyarbakır Valiliği'nin açıklamasında olayla ilgili 8 kişinin daha gözaltına alınarak, gözaltı sayısının 14'e yükseldiği de kaydedildi. Açıklamada, "İlimizde gerçekleşen silahlı saldırı olayları ile ilgili olarak daha önceki açıklamalara ek olarak 8 kişi daha gözaltına alınmıştır" denildi. 

(DHA)