Diyarbakır'da BDP'nin yürüyüşüne izin verilmedi

Diyarbakır'da BDP'nin yürüyüşüne izin verilmedi
Diyarbakır'da BDP'nin yürüyüşüne izin verilmedi
Diyarbakır'da BDP'lilerin geçen günlerde yaşamını yitiren Şahin Öner ve Murat İzol için yapmak istediği yürüyüşe izin verilmedi. BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyda Zümrüt, "Süreç hassas ise biz herkesten daha hassasız" dedi.

DİYARBAKIR - BDP Diyarbakır İl Başkanlığı, geçen günlerde panzer çarpması sonucu ölen 19 yaşındaki Şahin Öner ve polisten kaçarken Dicle Nehri'nde boğulan aynı yaştaki Murat İzol için yürüyüş düzenlemek istedi.

Bağlar İlçesi 5 Nisan Mahallesi Eşit-Özgür Yurttaş Derneği önünde toplanan yaklaşık 40 kişi, Göçmenler Caddesi'ne kadar yürüyerek açıklama yapmak istedi. Diyarbakır Valiliği'nin izin vermediği yürüyüş nedeniyle polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Dernek binası önünde toplanan kalabalığa anons yapan polis müdürü, "Göçmenler Caddesi'nde eli molotoflu gruplar var. Biz onlara müdahale edeceğiz ve sizi yürütmeyeceğiz. Yolun kapanmasına, kamu düzeninin bozulmasına izin verilmeyecek. Bu işi müzakere ile çözelim. Burada kaç kişi olursa olsun, yürümenize müsaade edilmeyecek. Lütfen bizi zorlamayın. Biz sizi bugün yürütmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

BDP Diyarbakır İl Başkanı Zümrüt'ün polis müdürleriyle yaptığı görüşmelerin ardından yürüyüşün iptal edilmesi ve dernek binası önünde basın açıklaması yapılması kararlaştırıldı.

Eşit-Özgür Yurttaş Derneği önünde basın açıklaması yapan Zümrüt, "Sürecin doğru işletilmesini istiyorsak yaşamını yitiren genç yoldaşlarımızın failleri açığa çıkarılmalıdır. Yürüyüş bununla ilgiliydi. Ama böyle bir tutumun sergilenmesi ve Diyarbakır Valisi'nin böyle bir süreçte öyle bir önlemi aldırması kaygı vericidir. Bizim yürüyüşümüz bu süreci sabote etmez. Bu süreçler demokratik talepler dile getirilecek şekilde işletilir. Bu süreci başlatan Kürt halk önderi sayın Öcalan'dır. Kürt halkı topyekûn olarak bu sürecin arkasındadır. Sayın Öcalan'ın İmralı'da yaptığı açıklamaların ve başlattığı sürecin arkasında ve içindeyiz" dedi.
Basın açıklamasının ardından partililer dağıldı.

DHA - Felat BOZARSLAN / Serdar SUNAR


  http://www.radikal.com.tr/112995111299512

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bdp - Efendisiz65

  niye her şeyi yanlış anlıyoruz anlamadım ki. görüşmelerin yapılıyor olması senin sisteme karşı muhalefetini donduracağın anlamına mı geliyor? il yönetimi her iki gencin de görüşmelerin yapıldığı sırada katledildiklerini bilmiyor mu? onlar görüşmeler gerçekleştirirken insan öldürebilir ama siz bunu bile protesto edemeyeceksiniz. niyeymiş? süreç hassas. e o hassasiyeti biraz sistem düşünsün. artık emniyetin dediğini yapmaya mı başlayacaksınız sırf görüşmeler bozulmasın diye. ayrıca görüşmeler bi protestoyla bozulacaksa bozulsun şimdiden. okullarda üniversitelerde satırlı gericileri polis desteğiyle devrimci gençelrin üzerlerine sürecekler ama biz hassas olup iki genci öldüren emniyeti protesto edemeyeceğiz öyle mi? bu nasıl karar!!!

  Nereye kadar ? - güneydoğu

  Öldüren de Vali-Emniyet tarafından vur emri verilen polis ,yürüyüşü engelliyende...şunu net olarak görüyorum ülke koltuğunda oturan kişiler Diyarbakır'a emperyalizmi çok güzel uyguluyor tebrik ediyorum hepinizi ,insanlığınızı....Bu ülkede bu zihniyetlerin yerini Özgür ve Sosyalist fikri almadıkça bu zulümler her zaman devam edecektir... şu soruyu cevaplayan biri yok mu Diyarbakır da polis kime hizmet ediyor ? kimi koruyor ?