Diyarbakır'da bir doğum fotoğrafçısı

Diyarbakır'da bir doğum fotoğrafçısı
Diyarbakır'da bir doğum fotoğrafçısı

Serap Akkuş Aşılı, Talep annelerden geliyor. Babalar başta garipsese de eşini kırmıyor dedi.

Doğum fotoğrafçılığı, Diyarbakır'ı sardı. Bankacılığı bırakıp doğumhaneye giren Serap Akkuş Aşılı, kentin ilk doğum fotoğrafçısı.

İşletme mezunu olan, yüksek lisans yaparak finans, bankacılık, ithalat ve ihracat alanında 12 yıl çalışan Serap Akkuş Aşılı, eşinin tayininin çıkmasıyla Diyarbakır ’a geldi. Diyarbakır’da, bankada çalışırken hatır için arkadaşlarının doğum fotoğraflarını çekmeye başlayan Aşılı, sonunda işinden ayrılarak doğum fotoğrafçılığına başladı. Aşılı, “Bankacılık gibi stresli bir işten sonra ailelerin en heyecanlı ve mutlu anlarına tanıklık ettiğim için çok mutluyum” dedi.

‘Aileden biri gibi olduk’

Talebin genellikle annelerden geldiğini, babaların ise garipsediğini ancak eşlerini kırmamak için kabul ettiğini, artık hastane personelinin de kendilerine alıştığını hatta aileden biri gibi gördüğünü söyleyen Aşılı yeni işini anlattı:
“Doğum, doğum sonrası, istenirse yaş günleri fotoğraflarını çekiyoruz. İster hamilelik ister doğumdan sonra olsun ev ortamında bir daha çekiyoruz. Ameliyathanede kan görünmesin diye siyah beyaz çekiyoruz. Ondan sonra albüm yapıp hazırlıyoruz. Hamilelik, doğumu bekleme anları, ameliyat fotoğrafları, bebeğin ilk emzirme anı, ilk giydirilişi, ilk aşısı, ilk yıkanması, tartılması, eve getirilmesini görüntülüyoruz. Çekim bittikten sonra 5-6 fotoğraftan oluşan bir dizayn oluşturup kapı posteri olarak hastaneye götürüyoruz. Aileden aldığımız mail adresi ve cep telefonlarına mesaj atarak yakınlarına doğumu haber veriyoruz.”
Aşılı’nın verdiği bilgiye göre doğum fotoğrafı 2-3 saat, evde dizayn 1 saat sürüyor. Ancak 300-700 fotoğrafı albüm haline getirip düzenlemek 1 haftayı alıyor. Bütün bu hizmetler için 200-600 lira arasında fiyat çıkarılıyor.