Diyarbakır'da bir kişi öldü, hem AKP hem DTP hedef

Diyarbakır'da bir kişi öldü, hem AKP hem DTP hedef
Diyarbakır'da bir kişi öldü, hem AKP hem DTP hedef

Şanlıurfa?daki 500 kişilik Öcalan gösterisinde yine çocuklar ön saflardaydı. FOTOĞRAF: MUSTAFA MERT / DHA

Diyarbakır’da polis DTP yürüyüşüne izin vermeyince ortalık savaş alanına döndü.
FOTOĞRAF: İBRAHİM YAKUT / AA


İSTANBUL - Öcalan’ın İmralı’daki cezaevi koşullarının kötü olduğu gerekçesiyle başlatılan gösteriler, dün Güneydoğu’nun birçok ilinde şiddetlenerek sürerken, Diyarbakır’da bir genç açılan ateş sonucu öldü. 

Yakın mesafeden vurulmuş
DİYARBAKIR: DTP il binası ile E Tipi Cezaevi yakınlarında toplanan yaklaşık 10 bin kişinin yürüyüşüne polis izin vermedi. DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in Emniyet’le yaptığı görüşmeler de sonuç vermedi.
Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine DTP önünde toplananlar ellerinde Öcalan posteri ve PKK flamalarıyla sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Önlem alan polis, yürüyüşe izin vermeyince, polislere taşlı ve sopalı saldırı düzenlendi. Bunun üzerine polis, göstericileri basınçlı su, gaz bombası atarak dağıttı. Kaçan göstericiler bu kez AKP İl binasına taş, polise de taş ve sopaların yanı sırada havai fişekler attı. Polis ekipleri, Huzurevleri Semti’ndeki göstericileri dağıtmak için zaman zaman havaya ateş açtı. Göstericilere müdahale eden polisler sık sık  ‘orantılı güç’ kullanılması yönünde uyarıldı. Diyarbakır’ın birçok semtinde ateşler yakarak gösteriler düzenlenirken, polis helikopterleri, gösterilericileri havadan belirleyip, ekiplere bildirdi. Olayların yoğunlaştığı Urfayolu üzeri savaş alanına döndü. Kentteki olaylar sırasında silahla vurularak yaralanan, Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi  23 yaşındaki Aydın Erdem Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde öldü. İlk otopsi sonucunda, Erdem’in yakın mesafeden, sırtından giren tek kurşunla öldüğü belirlendi. 

Şanlıurfa’da DTP binası ateşe verildi. 
FOTOĞRAF: MÜCAHİT YOLCU / DHA


Bayrak yaktılar
HAKKÂRİ: Kandil Dağı ve Mahmur kampından 19 Ekim’de Türkiye’ye gelen 34 PKK’lıdan dokuzu dün Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde DTP öncülüğünde düzenlenen mitinge katıldı. Miting sonrası yürümek isteyen göstericilerin, polisi taşlaması üzerine olaylar çıktı. Göstericiler, Hükümet Konağı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ile AK Parti ilçe binasını da taş yağmuruna tuttu. Bir grup, Yavuz Selim İlköğretim Okulu’nda asılı Türk bayrağını indirerek ateşe verdi.

Diyarbakır’da AKP binası taşlandı. 
FOTOĞRAF: FERİT ASLAN / DHA


ŞANLIURFA:  Viranşehir ilçesinde DTP İlçe teşkilatı tarafından yürüyüş düzenlendi. Karaköprü beldesinde ise DTP binası saldırıya uğradı. Kimliği belirsiz kişi veya kişiler pencere camını kırdıktan sonra benzinle ıslatılan ipi ateşe verdikten sonra çeri attı. Saldırganlar kaçarken parti binasından alevlerin yükseldiğini görenler durumu itfaiyeye bildirdi. Gelen itfaiye ekipleri, yangını söndürdü. 

İSTANBUL: Gazi Mahallesi ve Bağcılar’da gruplar barikatlar kurarak polise taş attı. Polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Küçükköy’de DTP binasına satır ve sopalarla saldırdan bir grup duvarlara üç hilal ve ay yıldız resimleri çizdi. (dha)


    ETİKETLER:

    Bağcılar