Diyarbakır'da bir köy ve beş mezrada kuş gribi

Türkiye, Batman'da görülen kuş gribini 'hafif' şekilde atlatmaya çalışırken, Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Akçayır Köyü'nden alınan üç tavuk numunesi, yapılan hızlı testte 'pozitif' çıktı.

ANKARA/WASHINGTON - Türkiye, Batman'da görülen kuş gribini 'hafif' şekilde atlatmaya çalışırken, Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Akçayır Köyü'nden alınan üç tavuk numunesi, yapılan hızlı testte 'pozitif' çıktı. Köy ve köye bağlı beş mezrada karantina ve itlaf işlemleri başlatıldı.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Silvan Tarım İlçe Müdürlüğü'nce sahada yapılan sağlık taramalarında, Akçayır Köyü Yeşilalan mezrasında şüpheli tavuk ölümlerine rastlandı. Tarım İlçe Müdürlüğü ekiplerince önceki gün alınan üç adet tavuk numunesi, Elazığ Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nde yapılan hızlı testte pozitif bulundu. Tedbir olarak Akçayır Köyü ve köye bağlı beş mezraya geçici karantina konularak, itlaf işlemlerine başlandı. Bölgeye takviye koruyucu kıyafet ve ekipman gönderildi.
Kuş gribi genç seviyor
Bu arada Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) kuş gribi hakkındaki son analizi, ilginç bir ayrıntıya işaret etti: Bugüne kadar kuş gribi teşhisi konulanların yüzde 90'ı 40 yaşın altında. Bu insanların yüzde 60'ı kurtarılamadı. Ancak H5N1 virüsü neden gençlerde daha etkili meçhul. Virüs, 2003'ten bu yana 10 ülkede 272 kişiyi etkiledi, 167'si öldü. (Radikal, Reuters)