Diyarbakır'da camilerde Kürtçe mevlit okutulacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Kürt sorunuyla ilgili "İyi şeyler olacak" açıklamasının ardından Diyarbakır Müftlüğü, bir genelge olmamasına rağmen 25 Haziran'da Regaip Kandili'nde kentteki bazı camilerde Kürtçe mevlit okutulması için çalışma başlattıFerit ASLAN- Serdar SUNAR/DİYARBAKIR


Diyarbakır Müftüsü Ali Melek, daha önce TRT 6’da yayınlanması için Ulucami’de bir kez Kürtçe mevlit okunduğunu belirterek, “Regaip Kandili’ndeki Kürtçe mevlit için Kürtçe okuyabilen 15 mevlithan tespit ettik. Mevlit’in hangi dilden okunmasından çok vatandaşın hangisinden manevi haz alarak dinlemesi önemlidir. İnşallah Kürtçe mevlit, mecvut olan kardeşliğimizi, birlik ve bareberliğimizi daha da artıracaktır” dedi.
Diyarbakır Müftülüğü Regaip Kandili’nde kentteki bazı camilerde Kürtçe mevlit okutulması için çalışma başlattı. Diyarbakır’da ilk kez, Kürtçe yayın yapan TRT 6’da yayınlanmak üzere Ulucamii’nde Kürtçe mevlit okutulmuştu. Müftü Ali Melek, camilerde Kürtçe hutbe ve vaaz verilmesi ile ilgili şimdiye kadar mevzuat düzenlemesinin bulunmadığını, mevzuata göre camilerde Kürtçe hutbe ve vaaz okunmadığını söyledi. Köylerde ve kırsal kesimde Türkçe bilmeyen insanlara Kürtçe sohbet ve vaaz verildiğini söyleyen Melek şunları söyledi:
“Biz bölgemizdeki insanlarımızın daha çok Kürtçe konuştuğunu biliyoruz. Şimdiye kadar Türkçe vaaz, hutbe ve mevlit okutulmaktaydı. Şimdilik biz vatandaşlarımızın Kürtçe mevlit dinlemesi noktasında belli camileri programa alıyoruz, planlıyoruz, ilçe müftüleri ile bu konuda aylık toplantıda konuyu görüştük.
Arzu eden vatandaşlarımız için en az bir cami tespit edilerek arzu ettikleri taktirde gidip Kürtçe mevliti kandilde dinlemelerini planlıyoruz. Diğer yerlerde zaten Türkçe olarak devam edecektir. Bilindiği gibi Kürtçe mevlit okunması çok eskiye dayanmaz. Onun için Kürtçe iyi mevlit okuyabilecek mevlithanlarımız fazla yoktur. O konuda sıkıntımız vardır. Kürtçe mevlit okuyabilecek 15 mevlithan tespit ettik. Yani bu konuda çok zengin bir kadro bulma şansına sahip olamadık. Ama ileriye doğru bu yönde çalışma yapmayı düşünüyoruz. İhtiyaç halinden birden fazla camide Kürtçe mevlit okutulacaktır. Vatandaşlarımızın bu konuda telibine göre imkanlar ölçüsünde camilerde Kürtçe mevlüt yapacağız.”

BÖLGEDE DİNE YAKLAŞIM VE HASSASİYET ÇOK ÖNEMLİ
Diyarbakır Müftüsü Ali Melek, bölgede gerçekten dine olan yaklaşım ve hassasiyetin çok önemli olduğunu söyledi. Melek, “Bu hassasiyet fevkalade yüksek durumdadır. Önemli olan insanlarımızın elbette yapmış oldukları ibadetten haz almaları, tat almaları ve bilgilenmenin onların anlayacağı şekilde olmasıdır. Merkezlerde Türkçe konusunda sıkıntı yoktur. Ama insanlar kendi dilimizle mevlit dinlemek istiyorum diyorsa bundan da manevi haz ve tat alacaksa biz o konuda vatandaşı mahrum etmemek için müftülük olarak üzerimize düşeni yaparız. Onun için Regaip Kandili için böyle bir çalışma başlattık” dedi.
Yaptıkları çalışma ile bölgedeki insanlar arasındaki mevcut olan kardeşliği pekiştirmeyi hedeflediklerini de söyleyen Müftü Melek, “Mevlit, Türkçe’de, Kürtçe’de, Arapça’da okunsa içerik hep aynıdır. Kürtçe mevlitin okunması ile kardeşliğimizi, beraberliğimizi, birliğimizi ve aramızdaki sevgiyi daha da yoğunlaştıracaktır” dedi.(dha)