Diyarbakır'da 'çekilmeyi izleme komisyonu' kuruldu

Diyarbakır'da 'çekilmeyi izleme komisyonu' kuruldu
Diyarbakır'da 'çekilmeyi izleme komisyonu' kuruldu
Diyarbakır'da aralarında Baro ve İHD'nin de bulunduğu 10 sivil toplum örgütü PKK'nın sınırların dışına çekilme sürecini izlemek üzere bir komisyon kurdu.

DİYARBAKIR - PKK 'nın Türkiye 'den 8 Mayıs'ta çekileceğini açıklaması ardından Diyarbakır'da Baro, İHD, Mazlum-Der, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, Tabip Odası, Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği, (GÜNSİAD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER) ile Barış Anneleri çekilme sürecini izleyecek bir komisyon kurdu.
Komisyon kuran sivil toplum örgütleri temsilcileri İHD Diyarbakır Şubesi'nde basın açıklaması yaptı. Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Nahit Eren, PKK'nın 8 Mayıs'tan itibaren kademeli olarak Türkiye sınırlarının dışına çıkacağı açıkladığını, Kürt sorununun barışçıl çözümüne ilişkin gelişmeleri büyük bir ilgi ve memnuniyetle izlediklerini söyledi. Eren, şöyle dedi, "30 yıllık çatışma ortamının son bulması ve Kürt sorunun demokratik ve barışçıl yöntemle çözümü açısından başlatılan bu tarihi sürecin hiçbir sebeple akamete uğramaması bakımından çekilme sürecinin oldukça hassas bir konu olduğunu belirtmek isteriz. Başlatılan diyalog ve çekilme sürecinin sonunun barışçıl çözümü açısından bütün taraflara büyük sorumluluklar yüklememektedir. Geçmişte özellikle 1999 yılında benzer bir süreçte yaşanan gelişmeler bu sürece ilişkin kaygı ve hassasiyetimiz güçlendirmektedir. Bu sebeple çekilme sürecinde benzer bir tablonun oluşmamsı için çekilme sürecine dikkat çekmek ve süreci takip etme ihtiyacını tarihi ve toplumsal bir sorumluluk olduğunu düşünmekteyiz. Bu sürecin selametle ve tek bir insanımızın yaşamına mal olmadan tamamlanması için başta devlet yetkilileri ve kamu görevlileri olmak üzere ilgili herkesi iyi niyet ve sorumluk içinde hareket etme davet ediyoruz."
Eren, çekilme sürecinde bütün yetkililieri hassas olmaya davet ve sürecin takipcisi olacaklarını ettiklerini belirterek, "Sivil toplum örgütleri bünyesinde çekilme sürecini izleme ve bu sürecin selameti açısından bir komisyonun kurulduğunu bilgilerinize sunarız" dedi.
Açıklama ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan İHD Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Nahit Erden, komisyonun ilk olarak Diyarbakır'da kurulduğunu diğer illerde de kurulabileceğini belirterek, şöyle dedi, "Periyodik toplantılar düzenleyerek bir heyet oluşturduk. Bu heyetin bir sözcüsü olacak, haftalık toplantılar yaparak süreci takip eden bir heyetimiz var. Bu sadece bütün bölgeye sirayet edecek bir komisyon değil. Her ilde ayrı komisyonların da kurulacağı yönünde duyumlarımız var. Ancak, genel olarak oluşacak her sıkıntıda müdahale için hazır beklediğimizi bildirmek isteriz. Eğer ihtiyaç olursa bölgede koordineli bir şekilde kurulacak komisyonlarla birlikte hareket edeceğiz. Merkezi bir komisyon tarzında ilerleyebiliriz. Bizim buradaki temel hassasiyetimiz operasyonların yapılmaması, bütün kamuoyunda kabul görmüş tarihi sürece zarar vereci provokatif ve aynı zamanda operasyonel müdahaleler olmamalıdır."
İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ise, 'Çözüm süreci'nde özellikle operasyonların yapılmamasını ve bölgede bulunan asker ve korucuların da çekilmesi gerektiğini söyledi. (Canan ALTINTAŞ-Serdar SUNAR/DHA)