Diyarbakır'da eğitim boykot gölgesinde başladı

Diyarbakır'da eğitim boykot gölgesinde başladı
Diyarbakır'da eğitim boykot gölgesinde başladı
Diyarbakır'da merkezdeki bazı ilçelerdeki okullarda neredeyse öğrencilerin yarısı bugün okula gelmezken, bazı ilçelerdeki okullarda boykot etkili olmadı. Cizre'de yürüyüş düzenlenirken, İdil'de zırhlı araçlarla tedbir alındı.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da yeni eğitim öğretim yılı BDP ve DTK'nın anadilde eğitim yapılmamasını protesto için okulları bir hafta boykot kararı alması ardından sakin başladı. Merkezdeki bazı ilçelerdeki okullarda neredeyse öğrencilerin yarısı bugün okula gelmezken, bazı ilçelerdeki okullarda boykot etkili olmadı.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ve Sur ilçelerinde okullarda boykot çağrısına uyanlar olurken, merkez Yenişehir ve Kayapınar ilçelerindeki okullarda fazla etkili olmadı. Bağlar ve Sur ilçelerinde öğrenci sayısı 500'ü bulan bazı okullarda bugün okula gelen öğrenci sayısı 100-150 dolayında kaldı.

VALİ: EĞİTİM ÖĞRETİM DEVAM EDİYOR, SORUN YOK
Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, merkez Yenişehir İlçesi Yenişehir İlkokulu'nda yeni eğitim yılının başlaması nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Vali Kıraç, davul-zurnalı açılışın ardından, sınıfları gezerek, öğrencilere başarı diledi.

Gazetecilerin BDP ve DTK'nın okulları boykot etme kararıyla ilgili sorusu üzerine Vali Kıraç, sınıf mevcutlarının normal eğitim yılında olduğu gibi devam ettiğini belirterek, şöyle dedi:

"Eğitim-öğretim yılımız başladı. Sınıf mevcutlarımız normal eğitim ve öğretim yılında olduğu gibi devam ediyor. Öğrencilerimiz, anne ve babaları ile öğretmenlerimiz burada. Bizim çocuklarımızın bir tek sevgi, şefkat ve ilgiye ihtiyaçları var. Diyarbakır'da yaklaşık 450 bin öğrenci eğitim, öğretime başladı. 10 bin üzerinde dersliğimiz var. Halen 188 yeni okul yapımıyla ilgili çalışma yürütüyoruz. Bunları da bitirdiğimizde 2 bin 300 derslik Diyarbakır'daki eğitim ihtiyacı için kullanılmaya başlanacak. Bizim üzerinde durmamız gereken nokta, eğitimi daha başarılı kılabilmek için bir eksiğimizin olmaması. Eğitim, öğretim devam ediyor. Sorun yok."

Vali Kıraç, "Bugün okula gitmeyen öğrenci var mı?" sorusuna ise, "Hayır. Herkesle irtibatımız var. Sorun yok" karşılığını verdi.
Cizre'de yürüyüş yapıldı
Boykot kararının ardından, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde öğrencilerin de katıldığı anadilde eğitim yürüyüşü düzenlendi. İdil İlçesi'nde ise olası bir saldırıya karşı polis, okul önlerinde zırhlı araçlarla güvenlik önlemi aldı. Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kurdi-Der) tarafından düzenlenen 'anadilde eğitim yürüyüşü'ne BDP ilçe teşkilatı ile aralarında öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 500 kişi katıldı. Dicle Mahallesi'ndeki dernek şubesi önünden Cizre Merkez Anadolu Lisesi önüne kadar yürüyen eylemciler, Kürtçe 'Dilsiz eğitimi kabul etmeyiz' yazılı pankartlar taşıdı. Yürüyüş sırasında önde yer alan öğrenciler tef çaldı.

Kurdi-Der Cizre Şube Başkanı Muhyettin Doymak, Merkez Anadolu Lisesi önünde yaptığı açıklamada ana dilde eğitim verilene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. Bir hafta okulları boykot ettiklerini belirten Doymak, "Kürt dili özgür olana kadar mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

İdil İlçesi'nde ise alınan boykot kararı nedeniyle polis okul önlerinde sıkı önlem aldı. İdil'in bazı mahallelerindeki okullarda boykot çağrısına uyanların okula gitmediği görüldü. (Ramazan İMRAĞ-Bayram KAPLAN-Serdar SUNAR/DHA)