Diyarbakır'da elektrik savaşları

Diyarbakır'da elektrik savaşları
Diyarbakır'da elektrik savaşları
Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne (DİSKİ) ait atık su arıtma tesisinin borcu nedeniyle elektriğini kesmesinin ardından, iki kurum arasında yaşanan gerginlik sürüyor. DİSKİ ekiplerince DEDAŞ hizmet binasının önündeki yol, bildirimde bulunulmadan iş makinalarıyla kazıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, "Bu kentte haksız ve hukuksuz bir şekilde susuz bırakanlara bu şehri dar ederiz" dedi.

RADİKAL - Diyarbakır merkez ve ilçelerine içme suyu pompalayan pompa istasyonlarındaki enerjiyi borçtan dolayı kesen DEDAŞ ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi arasındaki, ‘su ve elektrik kesintisi’ savaşı sürüyor.

DİSKİ, dün DEDAŞ’ın kent merkezinde bulunan 4 binasındaki su sayaçlarını kontrol amacı ile söküp bu binaları susuz bırakırken, bugünde DEDAŞ ana hizmet binasının girişine kanalizasyon kazısı ile kanal kazdı. Kanal kazısı nedeniyle araçlar DEDAŞ’ın binasına giremezken, DİSKİ çok sayıda makinesini binanın girişine konuşlandırdı. Polis, zırhlı araçlar ve çevik kuvvet şube ekipleri ile DEDAŞ’ın girişinde önlem aldı.

KIŞANAK: 1,5 MİLYON NÜFUSU SUSUZ BIRAKMAK AÇIKÇA PROVOKASYON

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, bugün DBP, DTK ve kentteki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle birlikte belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. 
Kışanak, iki gündür kentte büyük bir gerilim yaşandığını, şehir merkezi ve ilçelere içme suyu pompalayan bütün istasyonlardaki enerjinin haksız, hukuksuz ve bir yargı kararı olmadan kesildiğini belirterek, “İki gündür yaşanan kesintiler nedeniyle yurttaşlarımız mağdur edilmiştir. Ortada yasalar, hukuk, mevzuat ve yargı var. Yargı yolu takip edilebilir. 1.5 milyonluk kenti susuz bırakmak açıkça provokasyondur. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu eşkıyalıktır, hukuk tanımamazlıktır. Gidip yasal yollarla alacaklarını alabilirler, halkı susuz bırakamazlar” dedi.

DEDAŞ, 500 bin kişiyi susuz bıraktı

Mardin ve ilçelerine su verilemiyor

Şanlıurfa'da DEDAŞ'a suç duyurusu

“ATIK TESİSİ 2 SAAT ÇALIŞMAZSA KİMSE DİCLE NEHRİ’Nİ KURTARAMAZ”

Atık su tesisinin elektriğinin bile kesildiğini söyleyen Kışanak, “Atık su tesisinin çalışmasını engellemek bu kentte ihanettir. Atık su tesisi 2 saat çalışmaz ise Dicle Nehri’ni kimse kurtaramaz. Ortada bir zorbalık ve kural tanımamazlık vardır. Bu hiç bir şekilde kabul edilebilir değildir. Kimse bu kentin iradesini tanımamazlık yapamaz. Bu kentte yaşayan insanların hak ve hukukunu gasp edemez. Belediye ve DİSKİ’nin 2013 yılından beri hiç bir borcu yoktur. Bütün ödemeler yapılmıştır. DEDAŞ açıkça bize şişirilmiş ve olmayan borçlar ile şantaj yapıyor. Bu halkın bir kuruşunu bile onlara kaptırmayacağız" dedi ve ekledi: "DİSKİ’nin özel olarak çektiği hattan bile para istiyorlar. 2012 yılında bir mahkeme kararı var, ihtilaflı borçlar ile ilgili dava bitmeyene kadar elektriğin kesilmeyeceğine dair karar olmasına rağmen DEDAŞ halkı susuz bırakıyor. Yasal olmayan borcu kabul etmemizi istiyorlar. Halkın parasını rantçılara ve zorbalara kaptırmayacağız. DEDAŞ zorbalık ile tahsilatçılık yapmaya çalışıyor. Kentin her gün 4-5 saat elektriğini kesiyor. Alt yapıya bir kuruş yatırım yapmıyor. Bizim ödeme güçlüğümüz yoktur, biz halkın parasını bunlara vermeyeceğiz.”

Kışanak, halkın susuz kalmaması için bütün tedbirleri alacaklarını, elektrik kesildi diye oturacak belediye olmadıklarını da belirterek, “Biz DEDAŞ’a 2014 yılında 28 milyon ödeme yapmışız. Sorun geçmişte birikmiş borçlardır. Hakları olmayan parayı bizden istiyorlar. Neden böyle davrandıklarını bizde bilmiyoruz. Bu işi beceremiyorlarsa halkın susuz bırakamazlar muhatapları hükümettir. İhtilaflı 45 abonenin durumu vardır. 125 abone ile ilgili onlarla anlaşarak protokol imzaladık ve protokolün altında ihtilaflı olan abonelerin sorunu çözülmeyene kadar ödeme yapılmayacak diye bunu imza altına aldık. Yeni genel müdür eski müdürün imzasını tanımıyorum diyor. Eğer onlar şu şehirde pervasızca halkı susuz bırakıyorsa biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.

“BU ŞEHRİ ONLARA DAR EDECEĞİZ”

Kışanak, bir gazetecinin DİSKİ’nin DEDAŞ’ın önüne kanal kazması ile ilgili sorusu üzerine, “Bu konuda hiç bir kaçamak cevap vermeyeceğim. Eğer onlar bu şehre su veren ana pompa istasyonunun trafosunu sökmeye cesaret edecek kadar pervasızlar ise bende gider onların kaçak sularını mühürletirim. Kaçak kanalizasyonlarının önünde kazı yaparak kapatırım. Bir milyon insana içme suyu verdiğimiz ana pompa istasyonunun trafosunu sökmek istediler dün gece, trafodan parça söktüler. Kapısını kırdılar, eşkıyalık yaptılar. Bu eşkıyalık kimsenin yanına kar kalmaz. Bizde yasalara, hukuka, mevzuata uygun işlemimizi yaparız, DEDAŞ’ın yasalara aykırı çalışması varsa durdururuz, suyu kaçak kullanıyorsa kesiriz, kanalizasyonu kaçak bağlamış ise kapatırız. Hiç kaçamak cevap vermiyorum, bu kadar açık ve net cevap veriyorum. Bu şehri onlara dar ederiz. Onlar bu şehirde insanlarımızı susuz bırakmak isteyecek kadar pervasız ise bizde onlara yasaların, hukukun ve mevzuatın el verdiği ölçüde aynı şekilde davranırız” diye konuştu.

Öte yandan Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne (DİSKİ) ait atık su arıtma tesisinin borcu nedeniyle elektriğini kesmesinin ardından, DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel’in evindeki su sayacının kayıp kaçak kontrolü için söküldüğü öğrenildi. Diyarbakır’da DEDAŞ’ın, yaklaşık 90 milyon lira borcu bulunduğu gerekçesiyle DİSKİ’ye ait atık su arıtma tesisinin elektriğini kesmesinin ardından iki kurum arasında yaşanan gerginlik sürüyor. DİSKİ ekipleri, DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel’in evindeki su sayacını kayıp kaçak kontrolü için söktü. Sökülen su sayacının yerini mühürleyen ekipler, DİSKİ’de incelemesi yapılan su sayacını yeniden taktı.
AA