Diyarbakır'da göstericiler PTT şubesini yağmaladı

Diyarbakır'da göstericiler PTT şubesini yağmaladı
Diyarbakır'da göstericiler PTT şubesini yağmaladı
Diyarbakır'da Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkartılmasının yıl dönümü nedeniyle kepenkler kapanırken, izinsiz yapılan gösterilerde kentin bazı semtleri savaş alanına döndü.




Çıkan olaylarda 1 komiser yardımcısı başına isabet eden taşla yaralandı. Bağlar İlçesi Sento Caddesi üzerinde bulunan PTT şubesi de izinsiz gösteri yapanların hedefi oldu. PKK yandışları, PTT şubesine girip görevli memur Eyüp Kılıç’ı etkisiz hale getirdikten sonra bilgisayar, masalar, camlar ve telefonları kırdı. Kasada bulunan ve henüz miktarı belirlenemeyen paralar ile Kılıç’ın cep telefonunu gasp eden göstericiler daha sonra kaçtı. PTT yetkilileri ile polis şubede inceleme yaptı. Olay sorasında yalnız olan memur Eyüp Kılıç, şubenin yağmalanma anını yetkililere anlatırken, canını zor kurtardığını söyledi.
göstericiler Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü de taş yağmuruna tutarken, polis biber gazı sıkarak eylemcileri dağıttı. Göstericilerin, çöp konteynerlerini devirerek kapattıkları yolu, polis memurları çöpleri toplayarak trafiğe açtı.
Yenişehir, Kayapınar ve Bağlar ilçelerinde toplanan gruplar zaman zaman lastik yakıp polise taş ve molotof kokteyleri ile saldırdı. Çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı olaylarda, polis göstericilere sağduyulu ve orantılı yaklaşmaya çalıştı. Özellikle Bağlar ilçesi Cezaevi Semti’nde polisle çatışan çocuklara polis bir süre müdahale etmeden izlemekle yetindi.

‘ÇOCUKLAR LÜTFEN TAŞ ATMAYIN DAĞILIN ABİCİM’
Yaklaşık 100 gösterici, önce lastik yakıp ardından polisleri taş yağmuruna tuttu. Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam’ın, “Kesinlikle çocuklara karşı müdahaleniz olmayacak ve orantılı güç kullanacaksınız”, uyarısını dikkate alan polis taş atan çocukları ilk etapta izlemekle yetindi. Grubun kalabalık halde çevik kuvvet polisinin bulunduğu noktaya saldırması üzerine polis panzeri harekete geçti. Polis panzerine binen amirler, kendilerine taş atan çocukları panzer megafonundan “Çocuklar artık yeter taş atmayın ve dağılın abicim” diye anons yaparak uyardı.
Uyarılara rağmen polis panzerini taş yağmuruna tutan çocuklara su sıkıldı. Zaman zaman gaz bombalarının da kullanıldığı olaylarda polisin orantılı güç kullandığı dikkat çekti.

TAŞ ATAN ÇOCUKLARA VATANDAŞ TOKADI
Gösterileri uzaktan izleyen vatandaşlar çocuklara zaman zaman müdahale etmek zorunda kaldı. Görevlilerin müdahale etmemesine rağmen çocukların taş atmayı sürdürdüğünü gören bazı vatandaşlar, çocukları tokatlayarak engellemeye çalıştı.(dha)

DHA(GG/COŞ) (FOTOĞRAF)