@hakki_ozdal

Diyarbakır'da gündem; Öcalan, Erdoğan ve Demirtaş

Diyarbakır'da gündem; Öcalan, Erdoğan ve Demirtaş
Diyarbakır'da gündem; Öcalan, Erdoğan ve Demirtaş
Diyarbakır'da politik gündem, Erdoğan ve Demirtaş'ın açıklamaları ile Öcalan'ın mesajlarından oluşan bir mecrada konuşuluyor.
Haber: HAKKI ÖZDAL - hakki.ozdal@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Diyarbakır sokaklarında ikinci günü geçirirken, bir yandan cumartesi günü yapılacak Newroz kutlamasının hummalı hazırlıklarına, bir yandan da Ankara menşeli 'çözüm süreci' gelişme ve tartışmalarına tanık oluyoruz. Diyarbakır sokakları politikayla çok yakından ilgili ve Ankara'daki hemen her gelişme burada hemen bir yankı buluyor. Dükkanlarda, arabalarda, kahvelerde televizyon ve radyoların haber kanalları açık. Söylenenlere, tartışmalara kulaklar kesik. Bunda, yaklaşan Newroz'un ama daha çok da İmralı heyetlerinin ziyaretleriyle ivmelenen tartışmaların etkisi büyük.

Dün Newroz'la başlayan sohbetler bir şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Artık Kürt sorunu diye bir sorun yoktur" sözlerine ve elbette HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın o birkaç cümlelik grup konuşmasına geliyordu. Bu ikisi de 'seçim' çatısı altında konuşuluyor ve zaten iki parti arasında geçeceği belli olan seçimler için temel tartışma argümanlarını oluşturuyor. Denebilir ki Diyarbakır'da politik gündem Erdoğan ve Demirtaş'ın açıklamaları ile Öcalan'ın mesajlarından oluşan bir mecrada konuşuluyor. 

Durum zaten böyleyken, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ukrayna'ya hareketinden önce "İzleme Heyeti" hakkında yaptığı açıklamalar geldi. Ve bu sözler de hemen Diyarbakır kulislerindeki yerini aldı. 

ERDOĞAN'IN SÖZLERİNE İKİ TEPKİ

HDP ve seçmeni açısından Erdoğan'ın sözleri şaşırtıcı değil. HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülşen Özer yaygın bir kanaati dile getiriyor: "Cumhurbaşkanı AK Parti 'nin milliyetçi oyları kaybetmesinden endişeli, bu konuşmalar böyle bir dengelemeyi amaçlıyor." Diyarbakır'ın diğer Eşbaşkanı Ömer Önen tamamlıyor: "Ama bu sözler Kürtlerde güvensizliğe yol açıyor. Halk olan bitenin farkında, 2015 seçimlerinde Kürt halkından aldıkları oylar azalacak." Önen, Erdoğan'ın "HDP, Kandil, İmralı hepsi ayrı bir şey söylüyor" sözlerini hatırlatarak devam ediyor, "İşte dün hükümetin kabul ettiği şeylere bugün Cumhurbaşkanı karşı çıkıyor." 

AK Partililer ise daha temkinli. Diyarbakır İl Başkanvekili avukat Mustafa Saruhan, "Daha hiçbir şey belli değil, cumhurbaşkanımız erken yapılan açıklamalara itiraz ediyor. Diyarbakır halkı onun samimiyetini biliyor ve inanıyor. Bu süreci sayın cumhurbaşkanımız başlattı ve her türlü riski göze alarak bu noktaya getirdi. Halk bunu biliyor." 

ÖCALAN'IN MESAJI 

Kamuoyunda çokça tartışılan "Öcalan'ın mesajı yazılı mı olacak görüntülü mü" konusu Diyarbakırlılar için 'hayati önemde' gözükmüyor. HDP Eşbaşkanı Ömer Önen, "Bu esas olarak bir özlem" diyor, "İnsanlar Öcalan'ın sesiyle, görüntüsüyle vereceği mesajı ümit ediyor. Ama sonuç olarak içerik önemli." Sokakta da buna benzer yorumlar var gerçekten; işsiz bir genç "Keşke çıkıp bu Dağkapı Meydanı'na gelse ve barış mesajını canlı verse" diyor. Genel eğilim de bu: Diyarbakırlılar Öcalan'ın Newroz mesajının hangi yolla verileceğine çok takılmıyor. Bu daha çok medyanın merak ettiği bir konu gibi görünüyor.