Diyarbakır'da halk Nevruz alanına akın etti

Diyarbakır'da halk Nevruz alanına akın etti
Diyarbakır'da halk Nevruz alanına akın etti
Abdullah Öcalan'ın Kürt sorununun çözüm süreci için vereceği tarihi mesaj nedeniyle Türk ve dünya basını Diyarbakır Nevruzu'na kilitlenirken, halk geceden Nevruz alanına akın etti.

BDP ve DTK organizatörlüğünde "Öcalan'a özgürlük, Kürt halkına Statü" sloganıyla kutlanacak olan 2013 Diyarbakır Nevruzu’na saatler kala, Türkiye 'nin her yerinden binlerce kişi kente akın etti. Yüzlerce kişi geceden Nevruz alanına giderek önceden yerini aldı.

Dünyanın her yerinden yoğun ilgi olan tarihi kutlamaya basının ilgisi ise üst düzeyde. Yoğun katılım nedeniyle protokol platformunun kapasitesi ek inşaatlarla iki katına çıkartılırken, basın mensuplarının rahat çalışabilmesi için özel bir alan ayrıldı ve bu alanın iç güvenliği için 150 özel personel görevlendirildi.

5 BİN KİŞİ GÖREVLENDİRİLDİ
Nevruz alanında hazırlıklar gece boyunca da devam ederken, bir milyondan fazla kişinin katılması beklenen kutlama için 5 bin kişi görevlendirildi.

Sabah saat 07.00'da Bağlar, Sur, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerinde belirlenen 39 ana noktadan araçlar ring şeklinde saat 12.00'ye kadar Nevruz alanına sefer yapacak. Tarihi Nevruz için çevre ilçe ve illerden gelen binlerce kişi 6 ayrı noktadan yürüyüşle miting alanına giriş yapacak. Çevre il ve ilçelerden gelenler sabah saatlerinde Zümrüt Evleri Kavşağı, Halk Kavşağı, Şato Park'ın bulunduğu ana cadde, karayolları 75'inci yolunda bulunan Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Hamravat Evleri Araç Muayene İstasyonu ve Hamravat Evleri Zana İnşaat'ın bulunduğu noktalarda toplanarak Nevruz alanına yürüyüşe geçti. Aralarında BDP ve DTK Eş Başkanları, milletvekilleri, Kuzey Irak, Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinden gelen konukların da yer aldığı grup ise, Hamravat Evleri Zana İnşaat önünden saat 09.00'da yürüyüşe geçecek.

Tarihi Nevruz için Muş, Van, Bitlis, Erzurum ve Ağrı’dan polis ve zırhlı araç sevkiyatının yapıldığı kente TOMA, akrep, sinyal kesici jamer araçlarının yanı sıra aralarında 8 otobüsün de bulunduğu 20'ye yakın araç ve çok sayıda polis sevk edildi.

"EVLERİNİZİ MİSAFİRLERE AÇIN"
Diyarbakır'da Nevruz kutlamalarını izlemek için 100'ün üzerinde yabancı, 500'ün üzerinde gazeteci akretide oldu. Kentteki 1568 odada bulunan 2 bin 900 yatağın tümü doldu. BDP'liler Diyarbakırlılara çağrı yaparak, evlerini konuklarına açmasını istedi.

NEVRUZ ALANINDAKİ AFİŞ, FOTOĞRAF VE MESAJLAR
Diyarbakır'daki Nevruz Alanı ve kurulan platforma çeşitli afiş ve sloganlar asıldı. Konuşmaların yapılacağı platformun bir tarafına, İmralı'da görüşmeler sürdürülürken Diyarbakır'in Lice ile Mardin'in Nusaybin'in İlçesi'nde yapılan operasyonlarda öldürülen PKK 'nın sözde Diyarbakır bölge sorumlusu Ethem Karabulut ve Mardin sözde bölge sorumlusu Şirin Cebe'nin fotoğrafları asıldı. Karabulut ve Cebe'nin fotoğraflarının yanına ise yine 17 Mayıs 1979 yılında Diyarbakır 5 No'lu Cezaevi'nde işkenceleri protesto ederek kendilerini yakan Necmi Öner, Eyşref Aynık, Ferhat Kurtay ve Mahmut Zengin'in fotoğrafları asıldı. Platformun diğer tarafına ise, Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile çatışmalarda öldürülen 2 kadın PKK'lının fotoğraflarının asıldığı görüldü. Plotformun üzerine ise, Kürtçe, "Çözüme de direnişe de hazırız" yazılı pankart asıldı.

Nevruz alanının çevresine ise üzerinde, "Başur Azad'e, Rojava Azad'e, İsal we Serok ve Bakur Azad bibin (Kuzey Irak -Güney özgür, Suriye Kürtdistanı özgür, bu yıl Başkan Apo ve Kuzey'de (Türkiye) özgür olacak), 'Müzakereye de, mücadeleye de hazırız", "Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşam inşa Nevrozu kutlu olsun', 'Bu halk gençliği, kadınıyla bir bütün önderliği ile özdeşleşmiştir', 'Savaşta da barışta da seninleyiz ey serok (Başkan)', 'Kürt halkı gerillasıyla bir bütünen önderliğini özgürleştirecektir', ' Ortadoğu 'nun barış mimarı önderliğe bin selam', 'Dünyaya dedik, emperyalistlere seslendik bu güneş ile ısınacaksınız' ve 'Güneşin etrafında ateş çemberiyiz' yazılı pankart ve dövizler tertip komitesi tarafından asıldı.

EMNİYET MÜDÜRÜNÜN KUTLAMA MESAJI
Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, telsizden yaptığı anonsla, görev yapacak polislerin kanunlar çerçevesi içinde vatandaşların huzurunu temin için görev yapmalarını istedi. Güven, "Hem halkımızın hem sizin nevruzunuzu kutluyorum" dedi.  (ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/112607411260749

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NEWROZ 2013 - ismet65

  NEWROZ bayramını kutlayan bütün halkların Newrozunu kutlar, mutlu, huzurlu ve barış dolu nice Newrozlar dilerim, her gününüz NEWROZ olsun. Hemu Newroza we pıroz be, hemu rojen we NEWROZ be…

  newroja şıma piroz bo - sakar47

  2013 newrozu türkiye ye barışı, huzuru,kardeşliği,eşitliğin getirilmesi dileğiyle türkiye halklarına kutlu olsun

  Newroz Pîroz Be. - meza

  "Öcalan'a özgürlük, Kürt halkına Statü" sloganıyla Tüm Kürt halkının Newroz'u kutlu olsun..

  statü ? - gemerekli

  Statü denilen şeyin altında neler var merak ediyorum. Sanırsınki kürtler türkiyenin en fakir insanları. Diyarbakırda 1 milyon TL ye daire alanlar sanırsın fransız.

  Devletin - mohiqan

  yıllarca yok saydığı, baş etmeyincede Türkleştirmeye çalıştığı Newroz Bayramının özelde Kürd halkına genelde tüm bölgeye ortak paydada kardeşçe yaşamayı getirmesi dileğiyle, NEWROZ GELE KÜRD PİROZ BE.

  Diyarbekir Newroz - shakespearee

  Dünyaya 21'inci yüzyılda bir halk devriminin olabilirliğini gösterenlerle yan yana olmak. Cismen ya da kalben. Zihnen. Newroz pîroz be.

  - momentum

  ...dünya basını Diyarbakır nevruzuna "kilitlenmiş"... Güney Kıbrıs'ta durumun ciddileşmesi ve ilk defa bir ülkenin Euro'dan çıkacak olması, ilk defa krizin Rusya'yı da kapsamına alması, Kuzey Kore'nin nükleer çılgınlıkları, Suriye'de muhaliflerin başbakan seçmesi, yeni Papa ile İngiltere arasında gerginlik... Yok yok, dünya basını Diyarbakır nevruzuna "kilitli" şu ara. Zaten dün Ezgi Başaran da yazmıştı: Asıl sorun Kürtlerde değil, Türkiye devletinin "siyasal birikimden yoksun" olmasındaydı. Pınar Övünç de yazmamış mıydı zaten: Suriye'nin Kürt bölgesinde Paris Komünü rejimine geçilmişti ve insanlar ne kadar mutlu, kadınlar ne kadar aktif ve bilinçli, polis ve hukuk kriterleri uluslararası standartların bile ilerisindeydi. Ve BDP, 8 Mart fotoğraf çekimleri için Tatvanlı Rosa Luxemburglar da yaratmıştı. Aynı Roza Luxemburg'u yıllar önce Kibar Feyzo filminde rahmetli Adile Naşit'e de oynatmışlardı, karşıda kötü adam bir ağa olduğu için. Türkiye'de bireylerin tek tek paranoyalarının biribiriyle uyum içinde olduğu genel paranoyalar var. Bu da, kurgusu yapılan şeyin bir hayal dünyası, bir vehim olduğunun görülmesini engelliyor.