Diyarbakır'da HDP'nin protesto yürüyüşüne polis müdahale etti

Diyarbakır'da HDP'nin protesto yürüyüşüne polis müdahale etti
Diyarbakır'da HDP'nin protesto yürüyüşüne polis müdahale etti

Sokağa çıkma yasaklarının protesto edildiği Diyarbakir'da kepenkler açılmadı, belediye otobüsleri çalışmadı, öğrenciler okula gitmedi.

Diyarbakır'da bugün HDP'nin Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağını protesto etmek için düzenleyeceği yürüyüş öncesinde polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşanmaya başladı. Merkez Yenişehir ilçesinde barikat kurmak isteyen gruba polis havaya ateş açarak ve gaz bombası ile müdahale etti.

RADİKAL – Diyarbakır'da uzun süredir sokağa çıkma yasağı uygulanan merkez Sur ilçesinde operasyonlar ve çatışmalar devam ederken, HDP’nin Sur’da yaşananları protesto etmek için yapmak istediği yürüyüşe izin verilmeyince kentin bazı noktalarında olaylar çıktı.

HDP, Sur ilçesi başta olmak üzere bölgedeki sokağa çıkma yasağı uygulamalarını protesto etmek için bugün saat 12.00'de kentte yürüyüş yapacağını duyurdu. Diyarbakır Valiliği ise dün akşam bir açıklama yayınlayarak “bu yürüyüşün kanunsuz olduğunu” belirtti ve “halkın itibar etmemesini” istedi.

KEPENKLER KAPALI, YOLLAR VE OKULLAR BOŞ

Diyarbakır bu duyuruların ardından gergin başladığı güne esnaf eylemiyle uyandı. Kent genelindeki birçok noktada esnafın dükkanlarını açmadığı görülürken, belediye otobüsleri ile şehiriçi taşımacılık yapan minibüslerin büyük bölümü de sefere çıkmadı. Çöplerin de toplanmadığı Diyarbakır'da öğrencilerin de okullara gitmediği görüldü. Merkez Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde okula gitme oranının yüzde 20 civarında olduğu belirtildi.

POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI

HDP'liler yürüyüş için merkez Yenişehir ilçesi Esma Ocak Parkı'nda toplanmaya başladığı sırada, Yenişehir ilçesinin Ekinciler Caddesi üzerine çıkan bir grup caddeyi barikatlarla kapatmak istedi. Zırhlı araçlar ve TOMA'lar ile cadde üzerine gelen polis, yol kapatan göstericilere havaya ateş açarak, gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti. Gruplar ise polise taşlı saldırıda bulundu. Cadde üzerinde olaylar devam ederken, polis geniş önlemler aldı.

Bu arada HDP'lilerin toplanmaya çağırdığı Esma Ocak Parkı çevresinde zırhlı araçlarla önlem alan polis ekipleri, bölgeye cadde ve ara sokaklardan gelen grupları da gaz bombası ve basınçlı su kullanarak dağıtmaya başladı.

Diyarbakır’da başta Yenişehir olmak üzere Bağlar ilçesinde de göstericiler ile polis arasındaki olaylar devam ediyor.

(RADİKAL - DHA)