Diyarbakır'da iki şehit

Diyarbakır'da iki şehit
Diyarbakır'da iki şehit
Diyarbakır'ın Dicle ilçesi ile Silvan'daki çatışmalarda bir uzman çavuş ile bir polis şehit oldu. Diyarbakır'ın 3 mahallesinde sokağa çıkma yasağı süren Silvan İlçesi'ndeki çatışmalarda 4 kişi de öldürüldü.

RADİKAL - Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde geçen Salı günü saat 05.00'den itibaren Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde, PKK'lıların kazdığı hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması için ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağının ardından mahallelerdeki barikatları kaldırmak, hendekleri kapatmak için zırhlı araçlar ve kepçelerle mahallelere giden polis ekiplerine uzun namlulu silahlarla ateş açılması üzerine çatışma çıktı. PKK'lıların Kannas tüfekle açtığı ateşte özel harekat polis memuru Necmi Çakır ağır yaralandı. Helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilen Çakır, yapılan tüm müdahaleye rağmen şehit oldu. Şehit polis memurunun cenazesi Diyarbakır'da yapılacak törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketi Trabzon'a gönderilecek.

DİCLE'DE DE ÇATIŞMA

Diyarbakır'ın Dicle ilçesi kırsalındaki çatışmada ise uzman çavuş Beytullah Tercan şehit oldu, 1 astsubay da yaralandı. Çatışmanın sürdüğü bölgede 1 PKK'lı da öldürüldü.

Diyarbakır Valiliği, Dicle İlçesi'nin dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten PKK'ya yönelik Dicle Kuzeyi, Kurşunlu, Kırkpınar, Kayaş mahalleleri ile Görüse Dağı Tepe arasında kalan bölgede operasyon düzenleneceğini açıklayarak, bu bölgeleri de kapsayan bazı mahallelerde bugün saat 05.00'den ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

Bu sabah erken saatlerde PKK'lıları etkisiz hale getirmek için hava destekli düzenlenen operasyonlar sırasında Görüse Dağı kesiminde güvenlik güçleri ile PKK arasında çatışma çıktı. Çatışmada 1 astsubay ile 1 uzman çavuş yaralandı. Yaralı askerler helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yaralı askerlerden uzman çavuş Beytullah Tercan, yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Diğer yaralı astsubayın tedavisi ise sürüyor. Çatışmaların yaşandığı operasyonlar sırasında 1 PKK'lının da ölü ele geçirildiği belirtildi. Bölgede çatışmalar yer yer sürüyor.

Şehit uzman çavuş Beytullah Tercan'ın Diyarbakır'da yapılacak törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketi Malatya'ya gönderileceği belirtildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Diyarbakır Valiliği, çatışmalarda Müslüm Tayar'ın adlı kişinin de öldürüldüğünü açıkladı. Tayar'ın, 'cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından arandığı duyuruldu.

Silvan'da dünkü çatışmalarda 20 yaşındaki Sertip Polat da öldürüldü. Güvenlik güçleri Polat ile ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

ÇATIŞMANIN ORTASINDA KALDI

Çatışmaların sürdüğü mahallelerde dün akşam yoldan karşıya geçmeye çalışan 3 çocuk babası 24 yaşındaki Engin Gezici, silahla vuruldu. Gezici'nin vurulduğunu gören halası 55 yaşındaki İsmet Gezici de gittiği olay yerinde çatışmanın ortasında kalarak silahla yaralandı. Yaralı Engin Gezici ile halası İsmet Gezici, Silvan Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalelerin ardından Diyarbakır'a sevk edildi. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Engin Gezici ile İsmet Gezici hayatlarını kaybetti.

2 POLİS YARALI

Silvan'ın Azizoğlu Caddesi üzerinde dün çıkan çatışmalar sırasında da 1 komiser yardımcısı ile 1 polis memuru yaralandı. Yaralı polisler hastanede tedavi altına alındı.

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde dün gece de silah ve patlama sesleri duyuldu. Çatışmalar sırasında sokağa çıkma yasağının bulunmadığı Cami Mahallesi Diyarbakır Caddesi'ndeki bir eve dün gece roketatar isabet etti. Apartmanın 3'üncü katındaki dairenin mutfak bölümüne isabet eden roketatar hasara neden olurken, şans eseri yaralanan olmadı. Polis ekipleri roketatarın isabet ettiği evde incelemelerde bulunup, roketatarın parçalarını incelemek üzere aldı. 

OPERASYON GENİŞLETİLDİ

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde özel harekat polis memuru Necmi Çakır'ın şehit edilmesinin ardından operasyonlar genişletildi. İlçenin sokağa çıkma yasağı süren Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde öğleden sonra silah ve patlama sesleri duyulurken, dumanlar yükseldi. Güvenlik güçleri 3 mahallede operasyonlarını sürdürürken, diğer kesimlerde de güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarıldı.

ANNENİN TEPKİSİ

Silvan'da çıkan çatışma sırasında kurşunların hedefi olan Engin Gezici ve kendisine yardıma giden halası İsmet Gezici'nin kurşunlarla ölmesi ailede büyük üzüntü yarattı. 3 çocuk annesi Seviye Gezici, oğlu Engin Gezici'nin polis kurşunuyla öldürüldüğünü ileri sürerek tepki gösterdi.

Anne Gezici, "Oğlumun eşi ve 3 çocuğu ortada kaldı. Bizler niye bu acıyı yaşıyoruz" dedi.

"HERKES ÇEKİLSİN"

Silvan'da bir grup yurttaş Kaymakamlık binası önünde toplanarak, operasyonun durmasını istedi. Silvan Belediye Eş Başkanı  Zuhal Tekiner de vatandaşların isteği üzerine bölgeye gelerek Kaymakam Murat Kütük ile bir süre görüştü.

Görüşmenin ardından toplananlara konuşan Belediye Eş Başkanı Tekiner, "Sizlerin taleplerinizi ve çatışmaların durdurulması ile ilgili Kaymakam Murat Kütük ile görüşme yaptık. Bu görüşmede Kaymakam Murat Kütük, 'Gidin hendekleri kapatsınlar, çekilsinler biz de operasyonları durduralım. Yoksa operasyon devam edecek' dedi" diye konuştu. Bir süre Kaymakamlık önünde duran grup daha sonra HDP ilçe binası önüne yürüyüp dağıldı.

(Ergün YILMAZ/SİLVAN/DHA)