Diyarbakır'da ilk Kürdistan tabelası

Diyarbakır'da ilk Kürdistan tabelası
Diyarbakır'da ilk Kürdistan tabelası
Diyarbakır'da açılışı yapılan ve adında 'Kürdistan' bulunan Gençlik Hareketi Derneğinin talelası asıldı.

Dernek Başkanı Serhad Mêrdini, 25 Temmuz'da tüzel kişilik kazanan Derneklerinin Kürdistan ismini tabelasında bulunduran ilk tüzel kurum olma özelliğini taşıdığını söyledi.

Yargıtay, Şanlıurfa'da bir vatandaşın yeni doğan çocuğuna 'Kürdistan' ismini vermesini onaylarken, Diyarbakır'da ilk kez içinde Kürdistan ifadesi geçen bir Dernek kuruldu. Merkez Yenişehir ilçesi Ofis semtindeki bürosuna tabela asan Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği'nin (Komeleya Tevgera Cıwanên Kurdistanê) açılışını bugün gerçekleştirdi. Derneğin açılışı sırasında Irak Kürdistan Bölgesel yönetiminin kullandığı Kürdistan bayrağı bulunurken, Dernek Başkanı Serhad Mêrdini, giydiği yöresel kıyafetlerle Kürtçe olarak basın açıklaması yaptı. Mêrdini, 2012 yılında yapılan toplantı ile 'Tevgera Civanen Kurdistan' adını aldıklarını belirterek şöyle dedi:

KÜRDİSTAN İSMİNİ TAŞIYAN İLK TÜZEL KURUM

"25 Temmuz 2013 tarihinde tüzel kişilik kazanan derneğimiz, Kürdistan ismini tabelasında bulunduran ilk tüzel kurum olma özelliğini taşımaktadır. Tevger, Kürtlerin ulusal haklarını tartışma konusu yapmadan savunur. Tevger, hak olanın tartışılamayacağını, hiç kimse tarafından da yok sayılamayacağını ve uygun koşullarda bu hakkın kullanılacağını savunur. Tevger, legal demokratik mücadeleyi esas alırken, koşullara göre farklı mücadele yöntemlerini kullanmayı da meşru bir hak olarak görür."

DERNEKLER MASASI'NDAN CEVAP BEKLİYORLAR

Açıklamanın ardından DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dernek Başkanı Serhad Mêrdini, isim konusunda yeni yasal düzenlemelerle Dernekler Masasına başvuru yaptıklarını kaydederek şunları söyledi: 

"Kürdistan ismi ile müracaat ettik. Yapılacak inceleme sonucunda bize durumun ne olduğu bildirilecek. Biz bağımsız örgütlenen, herhangi bir partiyle organik bağı olmayan, tamamiyle bağımsız olarak bir araya gelmiş Kürt gençleriyiz. Kürtlerin temel hak ve özgürlüklerine ulaşabilmesi için Dünya ve Türkiye gerçekliğini göz önünde bulundurduğumuzda, yasal ve legal siyaset alanında mücadele yürütmeyi uygun gördük. Bunun bu dernek etrafında şekillenebileceği öngörüsünde kararlaştık ve resmi başvurumuzu yaptık. Biz olumsuz bir şey çıkmamasını umuyoruz. Olumlu cevap gelirse üye kayıtlarına başlayacağız."


  http://www.radikal.com.tr/114566311456633

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sorun Olmaz - nb1982

  Madem KDP bayrağı/renkleri/logosu taşıyor hiç dert etmeyin. KDP, kardeşler arasındaki sınır kapılarını kapalı tuttukça Kürdistan'a KÜRDİSTAN tabelası da assa Türkiye ses çıkarmaz. Nitekim KDP vs. ile bağları olan Türkiye'deki partilerin tüzüklerindeki bağımsızlık söylemlerine bile 'bu nedir?' demedi.

  OLUMLU OLURSA - pispor

  renklere de dikkat edilirse ak parti güdümünde bir dernek gibi geldi bana inşallah yanılmışım

  Tüzel Kurumlara Ülke Adı Veremezsiniz - RadikalGokhan

  Tüzel kurumlara ülke adı veremezsiniz. Yani ben bir kurum kurup adına "İngiltere bilmem nesi", "Fransa şusu", "İtalya busu", "Türkiye osu" gibi isimler veremem çünkü bu isimler bana değil bir ülkeye aittir ve kullanımı o ülkenin kurumları ile sınırlıdır. Böyle durumlarda bu ülkeler harekete geçer, bu ismi veren uygulamayı durdururlar. Kürdistan isimli bir ülke olmadığına göre yargıtayın kararı doğru olmuş, bu isimlendirmeye itiraz edecek bir kurum yok şu an için.