Diyarbakır'da IŞİD'le çatışma: 2 polis şehit

Diyarbakır'da IŞİD'le çatışma: 2 polis şehit
Diyarbakır'da IŞİD'le çatışma: 2 polis şehit
Diyarbakır'da IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda 2 polis memuru şehit olurken 7 IŞİD'li öldürüldü. Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş, 12 IŞİD'cinin sağ yakalandığını 5 polisin yaralandığını açıkladı.

RADİKAL - Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kentte IŞİD'li teröristlere yönelik yaptığı çalışma ardından bugün saat 03.00'den itibaren daha önceden belirlenen 17 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında timler merkez Kayapınar İlçesi'nin Huzurevler Mahallesi 53'üncü Sokak üzerindeki bahçeli ve müstakil bir eve de girdi. Örgüt üyeleri, polis ekiplerinin girdiği evin bahçesinde daha önceden tuzakladıkları patlayıcıyı infilak ettirdi. Şiddetli patlamada Özel Harekat Şubesi'nde görevli yaralanan ve durumları ağır olan 2 polis memuru tüm müdahalelere rağmen şehit oldu. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un açıklamasına göre operasyonda 5 polis de yaralanarak tedavi altına alındı.

Patlama ardından IŞİD'lilerin bulunduğu evden polis ekiplerine otomatik silahlarla ateş açıldı. Polisin de karşılık vermesiyle çıkan çatışmalar saatlerce sürdü. Polisin güvenlik nedeniyle giriş ve çıkışlara kapattığı sokakta silah ve patlama sesleri duyuldu. Çatışmalarda IŞİD'ci oldukları açıklanan 7 kişi öldürülürken, 12'si de sağ yakalanarak Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alındı.

Diyarbakır'da polisin operasyon düzenlediği evde bulunan ve güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlerin bazılarının 'canlı bomba' eylemlerine hazırlandıkları iddia edildi. Çatışma ve operasyonun düzenlendiği sokak ve çevresinde sıkı güvenlik önlemleri de alındı. (Canan ALTINTAŞ/Serdar SUNAR/DİYARBAKIR/DHA)

VALİLİK AÇIKLAMASI

Diyarbakır Valiliği, IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda polis memurları Gökhan Çakıcı ile Sadık Özkan'ın şehit olduğunu, 5 Emniyet mensubunun yaralandığını ve 7 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 12 örgüt mensubunun da gözaltına alındığını açıkladı. Açıklamada, şöyle denildi:

"Diyarbakır'da DAEŞ terör örgütü mensuplarının yakalanmasına yönelik 26.10.2015 günü sabah saatlerinde çok sayıda ev ve işyerine eş zamanlı olarak operasyon düzenlenmiştir. Düzenlenen operasyonda Kayapınar İlçesi Huzurevleri Mahallesi'nde bir adreste çatışma çıkmış, çatışmada polis memurları Gökhan Çakıcı ve Sadık Özkan şehit olmuştur. Devam eden çatışmada 5 emniyet mensubu yaralanmış, tedavileri kaldırıldıkları hastanelerde devam etmekte olup, hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Düzenlenen operasyonda 7 terörist etkisiz hale getirilmiş ve 12 örgüt mensubu yakalanarak gözaltına alınmıştır. Ayrıca yapılan aramalarda çok miktarda silah, mühimmat ve örgütsel doküman ele geçirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ŞEHİT POLİSLER MEMLEKETLERİNE UĞURLANDI

Operasyonda şehit düşen özel harekat polisleri 35 yaşındaki Sadık Özkan ile 22 yaşındaki Gökhan Çakıcı  için Emniyet Müdürlüğü önünde uğurlama tören düzenlendi. Törene Vali Hüseyin Aksoy, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, askeri yetkililer ve şehitlerin silah arkadaşları katıldı.

Şehit cenazelerinin alana getirilmesi ile başlayan törende daha sonra polis memurları Sadık Özkan ve Gökhan Çakıcı'nın özgeçmişleri okundu. Özgeçmişlerin okunmasının ardından konuşma yapan Diyarbakır Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, IŞİD'e yönelik 17 farklı adrese eş zamanlı operasyon yapıldığını söyledi. Taşdan'ın konuşmasının ardından törende şehitler için dua okundu. Daha sonra tören alanındaki yerlerinden çıkan özel harekat polisleri tören mangasını beklemeden silah arkadaşlarının tabutlarını omuzlarına aldı. Özel harekatçılar tekbirler getirerek şehit cenazelerini cenaze aracına kadar taşıdı. Şehit polis Sadık Özkan'ın cenazesi Adana'ya, Gökhan Çakıcı'nın ise Çorum'a gönderildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Adnan Taşdan "operasyonda 2 hücreevinde çatışma çıktığını belirterek 7 teröristin ölü olarak ele geçirildiğini" söyledi.

DİYARBAKIR İLK GÖREV YERLERİYDİ

Çatışmada şehit olan her iki polisin de ilk görev yerlerinin Diyarbakır olduğu belirtildi. Bekar şehit polislerden Sadık Özkan'ın 13 Aralık 1990 tarihinde Adana'nın Tufanbeyli İlçesi'nde doğduğu ve 7 Haziran 2011 tarihinde Aksaray Polis Meslek Yüksekokulu'ndan mezun olduğu açıklandı. Özkan'ın mezun olduktan 1 gün sonra Diyarbakır Asayiş Ekipler Amirliği'nde göreve başladığı ve 3 ay sonra kendi isteği ile özel harekat kursuna katıldığı belirtildi. 2 Ocak 2012 tarihinden bugüne kadar Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nde görev yapan Özkan'ın bugüne kadar çok sayıda operasyona katıldığı ve başarılarından dolayı birçok kez maaş ile ödüllendirildiği öğrenildi.

2 EYLÜL 'DE ÖZEL HAREKATA GEÇMİŞTİ

Çatışmada şehit olan diğer polis Gökhan Çakıcı ise, 24 Haziran 2014 tarihinde ilk görev yeri Diyarbakır Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde göreve başladı. Çakıcı'nın 14 Mayıs 2015 tarihinde başladığı özel harekat kursunu tamamlayarak 2 Eylül 2015 tarihinde Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nde göreve başladığı belirtildi. (Felat BOZARSLAN-Ahmet ÜN/DİYARBAKIR/DHA)