Diyarbakır'da kamçılı gelenek

Diyarbakır'da kamçılı gelenek
Diyarbakır'da kamçılı gelenek
Diyarbakır'ın Dicle İlçesi Durabayli Köyü'nde yaklaşık 500 yıldır sürdüğü belirtilen ve 'Karmiçi' adı verilen gelenesel oyunda, köyün gençleri kalın iplerle yapılan kamçılarla birbirlerine dakikalarca vurdu

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Dicle İlçesi Durabeyli Köyü'nde 500 yıldır sürdüğü belirtilen ve 'Karmiçi' adı verilen gelenesel oyun , izleyenleri şaşırtıyor. Köy meydanında oluşturulan ve 'arena' adı verilen alanda gençler, daha önceden düğümleyerek yaptığı ve kamçıya benzettikleri kalın iplerle birbirlerine acımadan dakikalarca vuruyor. İzleyinlerin heyecanlı anlar yaşadığı ve tezahüratla destek verdikleri görüldü.

ACITSIN DİYE ÖNCEDEN SUDA BIRAKIYORLAR

Çevre yerleşim birimlerinden gelen yaklaşık bin kişinin oluşturduğu çemberde karşılaşan gençler, acıtsın diye öncesinden suda bıraktıkları kamçılarla mücadele etti. Gösterinin kavgaya dönüşmemesi nedeniyle ellerinde sopalar bulunan büyükler çember içinde beklediler. Kamçı darbeleriyle vücutları yara içinde kalanlar kendilerini izleyenlerin tezahüratlarıyla akşama kadar gösteriyi sürdürdü. Gençler arenada birbiriyle kıyasıya güç çekişmesinde bulunurken, aileler ise ağaçların altında piknik yaparak gençleri izledi.(DHA/Serdar Sunar)


  ETİKETLER:

  Diyarbakır

  ,

  çevre

  ,

  Oyun

  ,

  Köy

  http://www.radikal.com.tr/113547411354745

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  daha erkek - jumpercoco

  Ne yani bu arkadaşlar daha mı erkek oldular şimdi?

  Ne için mücadele ediliyor? - yalcineren

  İnsanoğlunun zafer ihtiyacı kendini garip şekillerde gösterebilir. Bunun aynısını Afrika'da 2-3 metrelik uzun sopalarla yapıyorlar. Karşı taraf pes edene veya devrilene kadar devam ediyor. Yara, bere, kan, revan sabit. Fakat Afrika'da bu gösteri evlenme çağındaki kadınlar için yapılıyor. Aynı kadına talip gençler çarpışıyor, kazanan kadını alıyor. Hem de anında, oradan alıp evine götürüyor. Tabii kadının onayı da gerekiyor ama geleneksel olarak kazanana hayır denmiyor. Bu Diyarabakırlı gençlerin bu dayağı niye yediklerini pek çözemedim, ödülü ne acaba?

  neden olmasin - alan kubilay

  neden olmasin, "Boga Güresi" diye bir gelenek varken. ...

  Cahilik ve barbarlık baska bir sey degil. - yilmaz-usb

  Bende diyarbakırlıyım ama bizim bölgenin hakaten egitime cok ihtiyacı var, her alanda hemde.DOST ACI SÖYLER.

  _ - interstellar5555

  Bu ne ya böyle gelenek mi olur?