Diyarbakır'da karanlık tablo

Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi'nce hazırlanan, 'Diyarbakır'da eğitim sorunları ve çözüm önerileri' konulu raporda, bir tuvalete 200, bir laboratuvara ise 8 bin 700 öğrenci düştüğü belirtildi.

DİYARBAKIR - Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi'nce hazırlanan, 'Diyarbakır'da eğitim sorunları ve çözüm önerileri' konulu raporda, bir tuvalete 200, bir laboratuvara ise 8 bin 700 öğrenci düştüğü belirtildi. Okuma-yazma bilmeyenlerin oranı yüzde 40'larda.
Eğitim-Sen'in araştırmalara dayanarak hazırladığı rapor, Diyarbakır'da eğitim ve öğretimde yaşanan sıkıntıları bir kez daha gözler önüne serdi. Diyarbakır'da 8 bin 700 öğrenciye bir laboratuvar, 4 bin 312 öğrenciye bir atölye, bin 603 öğrenciye bir kütüphane, bin 571 öğrenciye bir rehberlik odası ve bir tuvalete de yaklaşık 200 öğrenci düştüğü belirtildi. Türkiye'de bölgelerarası eğitim eşitsizliklerine dikkat çekilen raporda şöyle denildi: "İlimizde ilköğretim çağında yaklaşık 20 bin çocuk çeşitli işlerde çalışmaktadır. Madde bağımlılığı da had safhaya ulaşmış durumdadır. Sokak çocukları sayısında ciddi artış vardır. Kapkaç olaylarını yapanların çoğu ilk ve ortaöğretim çağındaki çocuklardır. Yine derslik ve öğretmen azlığı ciddi boyutlardadır. Sınıflarda 60 kişiyle ders yapılmaktadır."


    http://www.radikal.com.tr/7648797648790

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.