Diyarbakır'da kemik parçaları bulundu

Diyarbakır'da, başlatılan kazı çalışmalarında 17 kemik parçası bulundu. Kemiklerin insana mı yoksa hayvana mı ait olduğu ise incelemeler sonunda belli olacak

Ferit ASLAN- Muharrem KONTAZ- Bayram BULUT
 
 
DİYARBAKIR - PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın 1990’lı yıllarda 2 kişinin öldürülüp merkez Karaçalı Köyü yolu üzerine gömüldüğü iddiaları üzerine dün başlatılan kazı çalışmalarında bugün Deveboylu Mevkii’nde 17 kemik parçası bulundu.
PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan’ın 1994 yılında Fethi Yıldırım ile 1996 yılında Hakkı Kaya’nın öldürüldükten sonra Diyarbakır- Hani karayolu üzerindeki Karaçalı Köyü yakınlarında toprağa gömüldüğü iddialarını gündeme getirmesinin ardınan, İHD Diyarbakır Şubesi iddialar üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Başvuru üzerine özel yetkili iki savcı Karaçalı Köyü’ne giderek, bölgede keşif yaptı ve köylülerin ifadelerine başvurdu.
Savcıların değerlendirmesinin ardından Karaçalı Köyü yakınlarında Fethi Yıldırım’ın gömüldüğü iddia edilen bölgede dün yapılan kazılarda herhangi bir bulguya rastlanmadı. Kazılar bugün aynı bölgede Hakkı Kaya’nın gömüldüğü iddia edilen Deveboylu Mevkii’nde sabah saat 09.00 sıralarında yeniden başlatıldı.
Savcı nezaretinde süren ve jandarmanın sıkı güvenlik önlemleri aldığı kazı bölgesine gazeteciler 200 metre uzakta tutuldu. Kazılara katılan İDH Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, saat 10.00 sıralarında gazetecilerle yaptığı görüşmede 17 kemik parçasının bulunduğunu ve bu kemiklerin insana ait olup olmadığının henüz belli olmadığını söyledi. Kazı çalışmalarını savcının izniyle Hakkı Kaya’nın 3 çocuğunun da izlediği belirtildi.
İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharem Erbey, kazı çalışmalarından önce gazetecilire yaptığı açıklamada, Diyarbakır- Hani karayolunun 1990’lı yıllarda ‘Ölüm yolu’ olarak adlandırıldığını o dönemde faile meçhul cinayetlere kurban giden bir çok kişinin öldürüldükten sonra bu yolun kenarına atıldığını ileri sürdü.
Muharrem Erbey, “Kurbanlar yolun kenarına atılarak insanların görmesi istenildi. Daha öncede bu yolda yapılan aramalarda bir çok ceset bulunmuştu. Bugünkü kazılarda faile meçhul cinayetlere kurban gidenlere ait olduğunu tahmin ettiğim bulgulara rastlayacağımıza eminim. Dünkü kazılarda hazır bulunan Fethi Yıldırım’ın ailesi, yanlış yerde kazı yapıldığını söyledi ve başka bir nokta gösterdi. Orada da kazı yapılması için savcılarla görüştük. Kazı yapılıp yapılmayacağına sonra karar verilecek” dedi. (dha)