Diyarbakır'da kepenkler bugün yine açılmadı

Diyarbakır'da kepenkler bugün yine açılmadı
Diyarbakır'da kepenkler bugün yine açılmadı
Diyarbakır ve Silvan ilçesinde bugün sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için bugün esnaflar kepenkleri açmazken, belediye ve şehiriçi minibüsleri seferlere çıkmadı.

DİYARBAKIR – Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesinde barikatların kaldırılması, hendekleri kapatılması ve PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için 2 Aralık günü alınan, 11 Aralık'ta 17 saat ara verildikten sonra tekrar ilan edilen sokağa çıkma yasağı 28'inci gününe girdi. Kentte bugün sokağa çıkma yasağını protesto etmek için yürüyüş yapılma kararı alırken, esnaflar kepenklerini açmadı. Eczane ve fırınların dışında tüm işyerlerinin yüzde 90 oranında kapalı bulunduğu kentte, öğrencilerin büyük bölümü de okullara gitmedi. Diyarbakır'da bugün Büyükşehir Belediyesi'ne ait toplu taşıma araçları ile şehir içi taşımacılık yapan minibüsler de seferlere çıkmadı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri de kentte sıkı güvenlik önlemleri aldı.

SENDİKALARDAN İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Öte yandan sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için aralarında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB), oluşturduğu sendikaların 1 günlük iş bırakma eylemi bu sabah itibariyle başladı.

SİLVAN'DA KEPENKLER KAPALI

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde de sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için esnaflar 2 gündür kepenkleri açmadı. Silvan Belediyesi temizlik ekipleri de iki gündün ilçede çöpleri toplamadı. Silvan'da da güvenlik güçleri sıkı güvenlik önlemleri aldı.

BATMAN VE DERİK'TE DE KEPENKLER AÇILMADI

Batman merkez ve Mardin'in Derik İlçesi'nde de esnaf bugün kepenk açmadı. Esnafın sabah saatlerinden itibaren kepenk açmadığı Derik İlçesi'nde, KESK bileşenleri, Kale Mahallesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Burada yapılan basın açıklamasının ardından kalabalık, dağıldı.

Batman'da da esnafların büyük bölümü, fırın ve eczaneler dışında sabah saatlerinden itibaren kepenk açmadı. Esnaflar kepenk açmazken araç sürücüleri de kontak kapattı, belediye halk otobüsleri de sefere çıkmadı. Yer yer bazı şehir içi minibüslerinin çalıştığı görülürken, cadde ve sokaklar boş kaldı. Esnafın bir bölümü işyerleri önünde beklerken, bazı okullarda eğitimcilerin 1 günlük eyleme katılmaları nedeniyle dersler de boş geçti. Elazığ ve Tunceli'de de KESK bileşenleri yaptıkları basın açıklaması ile bir günlük iş bırakma eylemine destek verdi.

(Arif ARSLAN-Emrullah KARAKAŞ-Ahmet ÜN-Ergün YILMAZ/DHA)