Diyarbakır'da kravat takmayan şoföre ceza geliyor

Diyarbakır'da kravat takmayan şoföre ceza geliyor
Diyarbakır'da kravat takmayan şoföre ceza geliyor
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma yapan araçlar için yeni kararlar aldı. Karar şimdiden kentte tartışma yarattı.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da minibüs şoförü ve muavinlerine kravat dahil kıyafet zorunluluğunun getirildiği 2001 yılında bir gazetenin konuyu "kırovat" başlığıyla haber yapmasından sonra kesintiye uğrayan uygulama yeniden başlatılıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, özel toplu taşıma araçlarında görevlendirilecek personele, 1 Eylül ile 30 Nisan arasında lacivert veya gri takım elbise, beyaz veya açık mavi gömlek, lacivert kravat zorunluluğu getirdi.

Günlük tıraş olacak şoförlere getirilen diğer kurallar da şöyle;

Sürücüler ayakkabılarının arkasını kıramayacak.
Direksiyonda sigara kullanılması ve meşrubat alınması yasak.
Şoförlerin resmi kayıtları belediye tarafından tutulacak.
Kapasitenin üstünde yolcu alınamayacak.
Yüksek tonda müzik çalınmayacak.
Sürücü, yolcular ile tartışma içinde olmayacak.
Mevsim şartlarına göre klima çalıştıracak.
Araç içine sürekli güzel kokular serpiştirilecek.

UYMAYANA CEZA VAR
Hazırlanan yönetmelik, toplu taşımada çalışan tüm şoförlere tebliğ edildi. Önümüzdeki günlerde uygulanacak olan yönetmeliği dikkate almayanlara ceza kesilecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mehmet Kaya, belediyeye gelen şikayetlerin çoğunluğunun toplu taşıma işindeki şoförlerle ilgili olduğunu belirterek "Bu nedenle bu duruma çekidüzen getirmemiz gerekiyordu. 16 büyükşehiri gezip yönetmelik hazırladık. Bundan böyle sürücülerin hal ve davranışlarına dikkat etmesi gerekiyor. Disiplinsiz davranan ve müşteri memnuniyetini esas almayan şoförlere para cezası verilecektir. Herkes özellikle kılık kıyafet kurallarına uymak zorunda" dedi.

"KRAVATIN DIŞINDA HER ŞEY KABULLÜMÜZ"
Balıkçılarbaşı Şehiriçi Minibüsçüler Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Başkanı Kasım Çakar uygulamaya karşı olmadıklarını belirtti.

Kendilerinin de şoförlerden kılık kıyafetlerine dikkat etmesini istediklerini ifade eden Çakar, "Ama kravat konusunda alınan kararların bir kez daha gözden geçirilmesini bekliyoruz. Havaların oldukça sıcak olduğu bu mevsimde şoförlerin kravat takmasını doğru bulmuyoruz. Kravatın dışında her şey kabulümüzdür. Halkımız her şeyin en güzeline layıktır. Bu kentte metronun ve tramvayın da olmasını istiyoruz" diye konuştu.

MİNİBÜS ŞOFÖRLERİ KRAVAT İSTEMİYOR
Diyarbakır'da 2005 yılından bu yana minibüs şoförlüğü yapan Mahfus Atlı da kravata karşı olmakla birlikte uygulamanın iyi olacağını düşündüğünü belirterek "Bu uygulama bizim için de güzel olur. Ceket ve normal elbise olur ama kravata karşıyız. Memur bile kravat takmazken biz niye takalım. Günlük tıraşa karşı değiliz. Temizlik için güzel bir şey olur" dedi. On yıldır dolmuş şoförlüğü yaptığını anlatan Ahmet Işık, alınan kararın doğru olduğunu söylerken Kenan Köylü adlı şoför de "Temizlik imandan gelir. Uygulamada sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Uygulamanın olması için kooperatif başkanlarına görev düşüyor. Ben kurallara uyarım ve uygularım" ifadelerini kullandı.

Başka büyükşehirlerde de şoförlük yaptığını anlatan Sedat Biçen ise uygulamada sıkıntı olabileceğini ama nihayette herkesin kurallara uyacağını söyledi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/114565411456545

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ÖNCELİKLE BELEDİYE Yİ KUTLARIM - pispor

  çok önemli bir karar Diyarbakır a yakışan bir karar ve inanıyorum ki Diyarbakırlı kardeşlerimde bu karara saygı duyar ve uyarlar çünkü gerekli hizmet Halka "HAK"içindir ben tüm sürücü kardeşlerimin bu kararı saygı ile karşılayacaklarına eminim Yakışır sana "AMED" im Her biji AMED HER BİJİ ŞEHRÎYARE AMED

  Kravat,!!! - airen

  Balıkçılarbaşı Şehiriçi Minibüsçüler Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Başkanı Kasım Çakar doğru söylemiş.Günlük tıraş,düzgün kılık-kıyafet,hitap etme yeteneği insanın beyefendiliğini,kültürünü ifade eder.Trafik kurallarına uymak da eğitiminin iyi olduğunu belirler.Kravat mecburiyeti,bu yaz sıcağında işkence etmekten başka neye yarar.Kravat güzel görüntü verir.Ne var ki,toplum kültürümüzü de dışarıdan giren bir uygulama.neden insanımız bu kültürü ret ediyorken,zorluyoruz.Uygulama,kravat takma mecburiyeti dışında çok doğru bir uygulama.Başarılı olmasını temenni ederim.

  ... - Jan21

  Diyarbakırlı bir vatandaş olarak önerim, minibüs şoförlerine kravattan çok trafik kurallarına uymaları öğretilmeli ve biraz da nezaket. Mesele kravat meselesi değil istediği giyinmeli.

  Neden - ibretnüma

  Kravat istemiyorsunuz? Renginden ötürü falan mı? Daha medeni, daha düzgün bir izlenim uyandırsanız fena mı? Vatandaşın göz zevkini tesis etmeye katkıda bulunsanız.

  Kravat ne işe yarar? - X120

  Vallahi ne sinekkaydı tıraş derdindeyiz ne kravat. Trafik kurallarına bütün şoförlerin uymasını sağlayın yeter. Kırmızı ışığı dikkate almayan adam kravat taksa ne olur takmasa ne...Ha derseniz ki kravat insanın psikolojisini etkiler, insanı kurallara uyan bir beyefendiye dönüştürür, o zaman meclistekiler üzerinde niye işe yaramıyor derim.