Diyarbakır'da mayın Hakkari'de çatışma

Diyarbakır'da mayın Hakkari'de çatışma
Diyarbakır'da mayın Hakkari'de çatışma
Diyarbakır'da bu sabah teröristlerin askeri araca mayınlı saldırısında 2'si uzman çavuş 7'si er olmak üzere 9 asker şehit olduOlay bu sabah saat 07.00 sıralarında Lice- Genç karayolunda meydana geldi. Lice Tugay Komutanlığı'ndan sabah erkenden yol güvenliğini sağlamak üzere bölgeye hareket eden bir tank ile zırhlı personel taşıyıcı, Lice'ye 10 kilomtere uzaklıktaki Abalı Köyü yakınlarında teröristlerin mayınlı saldırısıyla karşılaştı. Önden giden tank geçtikten sonra arkadan gelen zırhlı personel taşıyıcı geçerken töreristler önceden yola döşedikleri mayını uzaktan kumandayla patlattı. Çok güçlü patlayıcının infilakıyla zırhlı personel taşıyıcıda bulunan 2 uzman çavuş ile 7 asker şehit düştü.
Olayın duyulmasının hemen ardından bölgeye sevkedilen birlikler geniş çaplı operasyon başlattı. 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel ve 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu da olay yerine giderek incelemede bulundu. 

ORGENERAL BAŞBUĞ: PATLAYICI ÇOK GÜÇLÜ
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, bu sabah Ankara'da düzenlediği basın toplantısında olayla ilgili bilgi verdi. Basın toplantısına “Lice'de meydana gelen üzücü bir olayla başlıyoruz” diye giren Orgeneral Başbuğ, Lice- Genç yolunda güvenlik için görevlendirilen bir tank ile zırhlı personel taşıyıcı geçerken olayın meydana geldiğini söyledi.
Patlamanın, tank geçtikten sonra zırhlı personel taşıyıcı geçerken meydana geldiğini belirten Orgeneral Başbuğ, altı 4.5 santim zırhla kaplı personel taşıyıcıda 9 askerin şehit düşmesinin patlayıcının çok güçlü olduğunu gösterdiğine dikkati çekti.

 

KİMLİKLER BELLİ OLDU


DİYARBAKIR’IN Lice ilçesinde mayın patlaması sonucu şehit olan 2’si uzman çavuş 9 askerin kimlikleri belirlendi.
Edinilen bilgiye göre, Lice ilçesinin Abalı köyü yakınlarında PKK’lı teröristlerin yola döşediği mayının patlaması sonucu şehit olan 2’si uzman çavuş, 9 askerin kimlikleri şöyle:
"Uzman Çavuş Salih Akyürek (Yozgat), Onur Görmez (Aydın-Çine), Emrah Polat (Kars-Sarıkamış), Erdal Oral (Kars-Kağızman), Zeynel Direkçi (Gaziantep), İlhami Hardal (Kilis), Murat Çavdar (Trabzon-Maçka), Mehmet Ali Karaduman ve Miktat Beder."

 

ŞEMDİNLİ'DE DE 1 ŞEHİT

Bu olaydan bir kaç saat sonra Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ne bağlı Derecik Beldesi yakınlarındaki Bilimi Gediği bölgesinde saat 13.00 sıralarında operasyondan dönen askeri birliğe teröristler ateş açtı. Teröristlerin açtığı ilk ateşle henüz kimliği saptanamayan bir er şehit düştü ve çıkan çatışmanın ardından teröristler kaçtı.  Güvenlik güçleri gelen takviye birliklerle bölgede geniş kapsamlı operasyon başlattı. (aa)