Diyarbakır'da Mursi yürüyüşüne polis müdahalesi

Diyarbakır'da Mursi yürüyüşüne polis müdahalesi
Diyarbakır'da Mursi yürüyüşüne polis müdahalesi
Diyarbakır'da Hür Dava Partisi'nin de destek verdiği sivil toplum örgütleri tarafından Mısır'da aralarında devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de bulunduğu 106 kişiye verilen idam cezasının protesto edilmesi için düzenlenmek istenen yürüyüşe polis müdahale etti. Olaylarda 11 polis yaralandı.

RADİKAL -  Diyarbakır 'ın merkez Sur İlçesi'ndeki tarihi Ulucamii önünde cuma namazından sonra Hür Dava Partisi'nin de destek verdiği 72 sivil toplum kuruluşu, Mısır'da aralarında devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de bulunduğu 106 kişiye idam cezası verilmesini protesto etti. Camii önünde okunan basın açıklamasından sonra tekbirler getirerek Dağkapı Semti'ndeki Şeyh Said Meyda'nına kadar yürümek isteyen protestoculara polis izin vermeyince gerginlik çıktı.

Protestocuların yürümekte ısrar etmesi üzerine yaşanan arbedede polis TOMA'larla kitlenin üzerine tazyikli su sıkıp, göz yaşartıcı gaz bombaları attı. Göstericiler de polise taşla karşılık verdi. Çevik kuvvet ekipleri ise copla müdahale etti.

Kentin en işlek yeri olan Gazi Caddesi üzerinde devam eden olaylar nedeniyle bir çok kişi atılan gaz bombaları nedeniyle fenalık geçirdi.

VALİLİK: 11 POLİS YARALANDI

Diyarbakır Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, söz konusu sivil toplum örgütlerinin yasal gerekli yerine getirmeden protesto gösterisinde bulunup yürüyecekleri için güvenlik güçlerinin tedbir aldığını belirtti. Açıklamada, şöyle denildi:

"Mısır'da Muhammed Mursi İsa El Eyyat'a verilen idam kararını protesto etmek için Ulucami'de kılınan Cuma namazını müteakip bazı STK'ların yasal gerekleri yerine getirmeden protesto gösterilerinde bulunacakları ve yürüyüş yapacaklarına dair duyum alınması üzerine güvenlik güçlerimizce tedbir alınmıştır. Grubun, cami çıkışında Mısır'daki durumu protesto etmek için yürümek istedikleri ve Dağkapı Meydanı'nda basın açıklaması yapacakları konusunda müzakere devam ederken aniden yürüyüşe başlayan kalabalığın içerisinde bir grubun güvenlik güçlerine taş, sopa ve sandalyelerle saldırması üzerine gruba orantılı bir şekilde müdahalede bulunulmuştur. Çıkan olaylarda toplam 11 polis çeşitli yerlerinden hafif yaralanmış, kamuya ait ve özel araçlar zarar görmüş olup yapılan müdahale sonrası kamu düzeni tesis edilmiştir. Olaya katılan, provoke eden ve araçlara zarar veren şahıslara yönelik tahkikata başlanılmıştır."

 


  http://www.radikal.com.tr/136404613640462

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mursi-sisi - Secret Garden

  mursinin dilimi yasak? camisimi kapali? 1 partisi kapatildi diye bu yaygara neden? senin kaldigin sehirde %70 oy alan kürdlerin 12 partisi kapatildi birgun cikipda bu zulme karsi durdunmu? hayir.misirdan sananeki? once kendi mlletinin zulmune haykir demezlermi sana? bu nasil bir islam anlayisi ki 5500 kürd köyü yakılırken kendi halkının dili yasaklanırken ortada yok.ama meydana çıkıncada filistine misira myanmara aglamaya baslar.samimiyet olmayinca boyle olur.

  darbeci AKP - gundi ghandi

  AKP Mursi'ye destek verir gibi görünüp Mursi yanlılarına polisleri saldırtıyor. Zaten Sisi'nin iplerini elinde tutan SUUD'la arasının iyi olması da ikiyüzlülüğün kanıtı