Diyarbakır'da olaylı gün: 10 yaralı

Diyarbakır'da olaylı gün: 10 yaralı
Diyarbakır'da olaylı gün: 10 yaralı
Diyarbakır'daki Yüksekova protestosunda olaylar çıktı. Aralarında polislerinde bulunduğu 10'u aşkın kişi yaralandı. Akşam saatlerinde ise bir banka şubesi yakıldı.

Diyarbakır 'da, BDP 'lilerin Yüksekova'da 2 kişinin yaşamını yitirdiği olayları protesto etmek amacıyla düzenlediği basın açıklamasından sonra dağılmayarak taşla saldıran gruba polis müdaha etti. Olayda aralarında 4 polis ve bir gazetecinin de bulunduğu 10'u aşkın kişi yaralandı.

BDP İl Başkanlığı önünde toplanan ve aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'ın da yer aldığı grup, Koşuyolu semtine kadar yürümek istedi. Polis, grup içerisinde yasa dışı pankart ve yüzü kapalı kişilerin bulunduğu gerekçesiyle yürüyüşe izin vermedi. Yüzü maskeli kişilerin gruptan ayrılmasının ardından izin verilen yürüyüş sırasında yasa dışı pankartların yeniden açılması üzerine güvenlik güçleri, Turgut Özal Bulvarında grubu yeniden durdurdu. Yürüyüşe izin verilmeyeceğini bildiren polis, grubun basın açıklamasının ardından dağılmasını istedi.

Bu sırada gruptan atılan el yapımı patlayıcının gürültüyle patlaması kısa süreli paniğe neden oldu. Polis, atılan patlayıcının içerisinde çivi bulunması nedeniyle 4 polisin yaralandığı anonsu yaptı.

Kışanak'ın yaptığı basın açıklamasının ardından dağılmayan gruptan bazı kişilerin taşla saldırması üzerine polis, gruba basınçlı su ve biber gazıyla müdahalede bulundu. Ara sokaklara kaçan grup ile polis arasında kovacalama yaşandı. Çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

Olaylarda 4 polis ve bir gazetecinin de aralarında bulunduğu 10'u aşkın kişi yaralandı.

BANKA ŞUBESİ YAKILDI

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 2 kişinin yaşamını yitirdiği olayları protesto amacıyla izinsiz gösteri yapan bir grup, banka şubesini ateşe verdi.

Yüksekova'da protesto amacıyla Cengiz Topel Caddesi üzerinde toplanan grup, yola barikat kurup ateş yaktı.

Nedim Zeydan Caddesi yönüne yürüyen grup, cadde üzerindeki bir banka şubesine taş attı. Bankanın camlarını kıran, içerisindeki malzemelere zarar veren grup, daha sonra ateşe verdi.

Olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın söndürüldü. Bankadaki malzemeler kullanılmaz hale geldi.

Grubun, Cengiz Topel Caddesi'ndeki izinsiz gösterisi sürüyor.


  http://www.radikal.com.tr/116511911651194

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rüzgar eken... - aysche85

  "Rüzgar eken,firtina bicer" diye bir atatsözü var.Devletin TERÖRÜ,ancak karsi mukavemetle kirilir!

  radaikal de yandaş olmuş - bisaniye

  bizim kahraman polisimiz zaten senin yürümene engel oluyorsa muhakkak çok çok geçerli bir sebebi vardır ve ancak onlara sen taş maş patlayıcı atınca sana saldırır. Pardon saldırır dedim daha doğrusu mecburen müdahale eder demeliydim. Ha sonra müdahale de yaralanan olursa (ki muhakkak kendi attıkları taşlarla kendilerini yaralamışlardır orası ayrı) gider kahraman türk polisimiz yaralıya bir tekme de o atmaz elbette ki asla, gider bu fotoğraftaki gibi başına eğilir neyin var kuzum iyi misin bir yerin incinmedi ya der. alnından öper bağrına basar göstericiyi.

  Radikal de bunu yaparsa!!! - mizginmeziyet

  Haberi okurken kendimi akit okuyormus gibi hissettim. O yüzden mi hakkarideki olay yaşandıktan saatler sonra haber yaptınız sayın radikal?

  Berxwedan.. Serhildan.. - FALANFISTIK

  Yaşamak direnmektir! Yaşamak başkaldırmaktır!