Diyarbakır'da ölen gençler toprağa verildi

Diyarbakır'da ölen gençler toprağa verildi
Diyarbakır'da ölen gençler toprağa verildi
Diyarbakır'da dün çıkan olaylarda hayatlarını kaybeden Serdil Cengiz ile Şiyar Salman, düzenlenen törenin ardından defnedildi. Sokağa çıkma yasağı süren merkez Sur İlçesi'nde hendeklerin kapatılması, Bir polis kolundan yaralandı.

RADİKAL - Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağını protesto etmek için yaşanan olaylarda kurşun isabet etmesi sonucu ölen Serdil Cengiz ile Şiyar Salman'ın cenazeleri Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden bugün aileleri tarafından alındı. Hastane önünde toplanan kalabalık bir grup konvoy eşliğinde cenazeler Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önüne getirildi. Cenazeler burada yapılan tören ardından konvoy eşliğinde Yeniköy Mezarlığı'na götürülerek defnedildi.

Diyarbakır'da HDP tarafından dün yapılmak istenen ancak valiliğin 'kanun dışı' olarak nitelendirdiği yürüyüş için toplananlara müdahale sırasında çıkan Serdil Cengiz ile Şiyar Salman'ın ölümü ile sonuçlanan olayların ardından merkez Bağlar İlçesi'ndeki esnaf bugün kepenk açmadı. Merkez Yenişehir İlçesi'nde de esnafın büyük bölümü kepenk kapatırken, bazı işyeri sahipleri de dükkanlarının önünde bekledi.

TOPLANMAK İSTEYEN GRUBA MÜDAHALE

Merkez Yenişehir İlçesi Ofis Semti'nde toplanıp yol kapatmak isteyen gruba önlem alan polis ekipleri gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale etti. Bir süre devam eden olayların ardından gösteri yapmak isteyen grup ara sokaklara kaçarak izlerini kaybettirdi. Diyarbakır'da polis kentin önemli noktalarında aldığı geniş güvenlik önlemleri sürüyor. Diyarbakır'daki olaylar nedeniyle birçok bölgede kaldırım taşlarının söküldüğü, yollara kurulan barikat, devrilen elektrik direklerinin kaldırılmadığı, çöplerin de toplanmadığı görüldü. 

HDP'den Diyarbakır'da grup toplantısı


OPERASYONLAR SÜRÜYOR


Diyarbakır'ın 2 Aralık'ta sokağa çıkma yasağı başlayan ve 10 Aralık günü saat 23.00'den 11 Aralık saat 16.00'ya kadar ara verildikten sonra yeniden 6 mahallede sokağa çıkma yasağı uygulanan merkez Sur İlçesi'nde, hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için operasyonlar sürüyor. Askerin de destek verdiği operasyonda bu sabaha karşı çatışma çıktı. Jandarma ve polis özel harekat timlerinin düzenlediği operasyona önceki gün 7'nci Kolordu Komutanlığı'na bağlı birlikler de katıldı. Sur İlçesi'ndeki yakılan tarihi Kurşunlu Camii çevresinde güvenlik güçleriyle PKK'lılar arasında çıkan çatışmada polis B.B. yaralandı. Kolundan kurşunla yaralanan polis Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı. (Canan ALTINTAŞ/DİYARBAKIR/DHA)