Diyarbakır'da örnek köy

GüneydoğuAnadolu'da kız çocuklarının okutulması için başlatılan çalışmalar başarıyla sürüyor. Milli eğitim müdürlüklerine bağlı personel köy köy dolaşarak gittikleri evlerde, aileleri kız çocuklarını okutmaları için ikna ediyor.

DİYARBAKIR - GüneydoğuAnadolu'da kız çocuklarının okutulması için başlatılan çalışmalar başarıyla sürüyor. Milli eğitim müdürlüklerine bağlı personel köy köy dolaşarak gittikleri evlerde, aileleri kız çocuklarını okutmaları için ikna ediyor.
İki yıl önce başlatılan 'Haydi Kızlar Okula' ve 'Eğitime Yüzde 100 Destek' başta olmak üzere çeşitli kampanyalar sayesinde ailelerin bilinçlendirilmesi sonucu bölgedeki on binlerce kız çocuğu okulla tanıştırıldı. Diyarbakır'da Çüngüş ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan 200 haneli Yeniköy'de okula gitmeyen kız çocuğu kalmadı. Yeniköy İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören toplam 229 öğrenciden 106'sını kız çocukları oluşturuyor.
'Aileler artık bilinçlendi'
Yeniköy İlköğretim Okulu Müdürü Şengül Boynukara, köyde okula gitmeyen kız çocuğunun olmadığını söyledi. Boynukara, "Birkaç yıl öncesine kadar kız çocukları okula gönderilmiyordu.
İki yıldır kampanyaların etkisiyle artık aileler bilinçlendi. Kız çocuklarını okutmanın önemini kavradılar. Kız öğrencilerimiz erkeklere oranla derslerde daha istekli ve başarılılar" dedi.
Çüngüş Milli Eğitim Müdürü Ahmet Özcan da, kız çocuklarının okullaşması için kaymakamlık ve askerin işbirliğiyle de çeşitli etkinlikler yürüttüklerini söyledi. Kaymakamlığın, kız çocuklarının okula gönderilmesi için ailelere maddi yardım yaptığını vurgulayan Özcan, Diyarbakır'da kız çocuklarının okullaşma oranının en yüksek olduğu ilçenin Çüngüş olduğunu söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7473127473120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.