Diyarbakır'da 'polis haftası' ilk kez halka açıldı

Diyarbakır'da 'polis haftası' ilk kez halka açıldı
Diyarbakır'da 'polis haftası' ilk kez halka açıldı
Türk Polis Teşkilatı'nın 168'nci kuruluş yıldönümü, Diyarbakır'da uzun süre sonra ilk kez halkın da katıldığı törenle kutlandı.

DİYARBAKIR - Türk Polis Teşkilatı'nın 168'inci kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Diyarbakır'da çeşitli kutlamalar yapılmaya başlandı. Merkez Sur İlçesi Dağkapı Meydanı'nda yapılan kutlamalara Emniyet Müdürü Recep Güven, yardımcıları, polis ve çok sayıda kişi katıldı.

Daha önce kapalı mekanlarda kutlanan 'Polis Haftası', Diyarbakır'da kentin işlek meydanında, halkla birlikte kutlanırken, kutlamalara katılanlar standlara ve gösterilere büyük ilgi gösterdi. Trafik, olay yeri inceleme, bomba imha, asayiş ve narkotik gibi şubelerin stantlarını gezenler, stantlarda görevli polislerden suç ve suçlu gibi konularda bilgi aldı. Polis de, stantları ziyaret edenlere helva ikramında bulundu.

Dağkapı Meydanı'ndaki stantları gezerek, resmi açılışı yapan Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, polis-halk kaynaşmasının en güzel örneğini görüldüğünü belirterek, "Vatandaşla birlikte, çok güzel gidiyor. Çok da ciddi bildirimler alıyoruz vatandaşlardan, hep beraber kutlama gibi. Burada vatandaşların büyük katılımını bekliyoruz" dedi.

Dağkapı Meydanı'nda daha sonra köpekle rehine kurtarma tatbikatı sırasında silahlı saldırganı polis köpeğinin etkisiz hale getirmesi ilgiyle izlendi. Bazı kişiler tatbikat ve kutlamaları cep telefonlarıyla görüntüledi. Bazıları ise, 'hatıra parmak izi' verdi.

EL ELE HALAY
Etkinlikte daha sonra Emniyet Müdürü Recep Güven ve polis müdürleri meydanda halkla bir araya gelip, Gençlik Merkezi Korosu'nun söylediği şarkıları dinledi. Daha sonra çalan müzik eşliğinde Recep Güven, polisler ve çevredekiler halay çekti. Emniyet Müdürü Recep Güven, şöyle dedi:

"Hizmet vermekten onur duyduğumuz halkımızla beraber halay çekmekten zevk aldık. Bizi destekliyorlar, bu güzel ortamın, güzel beklentilerin yansımasıdır. İnşallah daha güzel olacak, daha coşkulu kutlayacağız. Halk aslında polisle hep iç içeydi. Şu an kendilerini ifade ediyorlar ve görünür oldular."

DHA - Canan ALTINTAŞ / Serdar SUNAR