Diyarbakır'da polise saldırı: 2 şehit, 6 yaralı

Diyarbakır'da polise saldırı: 2 şehit, 6 yaralı
Diyarbakır'da polise saldırı: 2 şehit, 6 yaralı
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sabaha karşı polise roketatarlı saldırı düzenlendi. 2 polisin şehit olduğu 3 polisin de yaralandığı olayın ardından Diyarbakır Valiliği, kentin tarihi turistik merkezi olan Sur'da 'ikinci bir emre kadar' sokağa çıkma yasağı ilan etti. Öğle saatlerinde ise Fatihpaşa Mahallesi'nde yapılan silahlı saldırıda 3 polis yaralandı.

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde zırhlı polis aracına düzenlenen roketatarlı saldırıda, Özel Harekât Şube Müdürlüğü'nde görevli polisler Mustafa Turanlı ve Muzaffer Can Ersoy şehit oldu, 3 polis yaralandı. Yaralı polisler çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Diyarbakır Valiliği ise Sur ilçesinde ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

Merkez Sur İlçesi'ne bağlı Hasırlı Mahallesi'nde YDG-H'li grubun kazdığı hendekleri kapatmak için dün çok sayıda polis ekibi ile başlatılan operasyon devam ederken, bugün saat 05.00 sıralarında polis ekibine roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda, 2 polis şehit oldu, 3'ü yaralandı. Bölgede hava destekli operasyon başlatılırken çok sayıda kişinin gözaltına alındığı, mahalleden zaman zaman silah ve patlama seslerinin geldiği belirtiliyor.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Sur ilçesinde meydana gelen olaylar nedeniyle, Merkez Sur ilçesinde Sur içinde kalan bölgede (Abdaldede, Alipaşa, Cami Kebir, Cami Nebi, Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, İskenderpaşa, Melikahmet, Ziya Gökalp, Lalebey, Süleyman Nazif, Savaş, Cemal Yılmaz mahallelerinde) bugün 09.30’dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İKİNCİ SALDIRI

Sur İlçesi’nde operasyonun devam ederken, saat 12.30 sıralarında Fatihpaşa Mahallesi Yıkıkkaya Sokak’ta polislere ateş açıldı. Saldırıda 3 polis yaralandı.

Bu arada olaylar sırasında yaralanan 4 kişi de hastaneye kaldırıldı. Bu kişilerden 2’si hastaneye ambulanslarla, 2 yaralı da özel araçlarla getirildi.


SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GERGİNLİĞİ

Sur İlçesi'nde 2 polisin şehit edildiği saldırının ardından başlatılan operasyon ve sokağa çıkma yasağı DBP tarafından protesto edildi. Polisin yaklaşık 200 kişilik DBP'li grubun Sur İlçesi'ne yürümesine izin vermemesi üzerine parti binası önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamanın ardından dağılan bir grup yürüyüş yaparak yolu trafiğe kapatmak isteyince polis tazyikli su ile müdahale etti.

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Ziya Pir ile parti yöneticileri polis amirleriyle görüşme yaparak yürüyüşe izin verilmesini istedi. Yapılan müzakerelerin ardından milletvekilleri ve parti yöneticilerinden 10 kişilik bir heyetin Sur İlçesi'ne gitmesine izin verildi.

'BUGÜN KATLETTİKLERİNİZİN YARIN HEYKELİNİ DİKECEKSİNİZ'

Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek parti binası önünde toplanan kalabalığa hitaben bir konuşma yaptı. Artık Ankara'dan yönetim istemediklerini söyleyen Yüksek şöyle devam etti:

Bizim halklarla sorunumuz yok. Bizim ceberut hükümetle, katil devletle sorunumuz var. Ne istiyoruz ki tankla, toplarla kentlerimizi yıkıyorlar. Demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz. Artık Ankara'dan yönetilmek istemiyoruz. Bütün suçumuz budur. Savaşın tek sorumlusu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetidir. Bu ülkede bir kez daha kan akmasına yol açan ve halkımızı katletmeye çalışan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetidir. Onlarca insanın ölümüne neden olanlar bunlardır. Halkın kendi kendini yönetmesini ve demokrasi istediğimiz için tanklarla, toplarla vuruluyoruz. Yanlış ve kötü bir şey istemiyoruz. Tüm Türkiye için istiyoruz. Biz fedakarlık yapıyoruz, bütün toplumlar özgürleşsin diye. Bugün katlettiklerinizin yarın heykellerini dikeceğiz. Bu kavga halkın ve hükümetin kavgasıdır.

TAZYİKLİ SUYLA MÜDAHALE

Yapılan konuşmaların ardından dağılan kalabalıktan bir grup ayrılarak cadde üzerinde slogan atıp yürümeye başladı. Gruptan bazı kişilerin yolu lastiklerle kapatması üzerine polis harekete geçti. Cadde üzerine çıkan TOMA aracı yolu trafiğe kapatan gruba tazyikli su ile müdahale etti. Gruptan bazı kişilerin de taş atması üzerine ikinci TOMA aracı da gelerek müdahaleye katıldı. Kısa süren müdahalenin ardından yol trafiğe açılırken, grup ise ara sokaklara dağıldı.

 

(RADİKAL - DHA - AA)