Diyarbakır'da Şeyh Sait kavgası

1925 yılında isyan çıkarma suçlamasıyla Diyarbakır'da idam edilen Şeyh Sait ve 46 yandaşının gömüldüğü öne sürülen araziye hastane ve işmerkezi yapılmasına, Sait'in torunu sert tepki gösterdi.

DİYARBAKIR - 1925 yılında isyan çıkarma suçlamasıyla Diyarbakır'da idam edilen Şeyh Sait ve 46 yandaşının gömüldüğü öne sürülen araziye hastane ve işmerkezi yapılmasına, Sait'in torunu sert tepki gösterdi.
Türkiye'de Türk ve Kürt federasyonunu savunan Hak-Par'ın lideri Abdülmelik Fırat, Dağkapı'daki araziye Alman Hastanesi'nin 10 katlı bir şubesi ve işmerkezi yapılmasını 3 Ekim müzakereleri iyi geçerse AİHM'ye götüreceğini belirtti: "30 yıldır bu işin peşindeyim. Araziyi satın alan kişilere biz başvurduk ve orayı satın almak istedik. Kimse olumlu yanıt vermedi. SHP'li, Refahlı ve şimdiki DEHAP'lı belediye başkanları orayı yeşil alan olarak ayırdı sonra yine inşaata açtılar. Astılar, kestiler, bize vermedikleri ölülerimizin üzerinde şimdi de inşaat yapılıyor. Bugün olmazsa yarın oradaki şehitler üzerinde büyük bir abide yapılacaktır."
Arazinin didik didik kazıldığını, herhangi bir iz bulunmadığını belirten Medikal Center şantiye şefi Şeyhulislam Ensarioğlu ise, "Orada kötü filmler oynatan bir sinema vardı. O zaman niye sessiz kalındı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7589307589300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.