Diyarbakır'da sivil toplum: Şiddete son

DİYARBAKIR- Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, kentteki 29 sivil toplum örgütü adına yaptığı açıklamada,  yedi askerin şehit edilmesinin zaman açısından düşündürücü olduğunu söyledi. Aktar, “Silahlı yöntemin hak arama yöntemi olmasına da son verilmeli” dedi.
Açıklamayı okuyan Aktar, şunları söyledi:
“Güncel bir takım duyarlılıklar nedeniyle gösterilen tepkilerin demokratik sınırlar içerisinde kalması ve sokakta bir şiddet geleneğinin oluşmaması için herkesin duyarlı olması zorunludur. Şiddet hiçbir biçimde hak arama, tepki göstermenin yöntemi olmamalıdır. Ancak, son günlerde yaşanılan gelişmeler bundan çok uzaklaşıldığını, milliyetçi yaklaşımla farklı olanın ‘öteki’ görüldüğü, ‘iç düşman’ sayıldığı hedef gösterildiği son derece vahim bir tablo ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayız.”
Diyarbakır Baro Başkanı, yedi şehidin de herkesi derinden üzdüğünü söyledi. Aktar, “Olayın meydana geldiği zaman dilimi de son derece düşündürücüdür. Silahlı yöntemin hak arama yöntemi olmasına da son verilmelidi” diyerek ailelere başsağlığı diledi. (dha)