Diyarbakır'da sivil toplumdan çağrı

Diyarbakır'da sivil toplumdan çağrı
Diyarbakır'da sivil toplumdan çağrı
Diyarbakır'da 72 sivil toplum örgütünden Cumhurbaşkanı Gül'e destek: PKK da katkı sağlamalı, çatışmasızlık tarihini uzatmalı


Faruk BALIKÇI- Serdar SUNAR

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da 72 sivil toplum örgütü ortak bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Kürt sorunu ile ilgili açıklamasına destek verdi. Açıklamada, “Sorumluluk ve sağduyu sahibi bütün çevrelerin bu barış sürecine katkı sağlaması gerekmektedir. PKK da bu döneme katkı sağlaması gereken taraflardandır. 1 Haziran’a kadar olan ateşkes ve çatışmasızlık tarihini uzatmasının gerekliliğini önemsiyoruz” denildi.
Diyarbakır’da aralarında baro, oda, sendikaların da bulunduğu 72 sivil toplum örgütü, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Sivil toplum örgütleri adına açıklamayı yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Emin Aktar, Kürt sorunun çözümüne yönelik umutların arttığı bir dönemden geçtiklerini, ancak Çukurca’da meydana gelen mayın patlamasında 6 askerin şehit olmasının yapacakları çağrının ne kadar hayati ve önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. Aktar, “Son derece üzücü bir olaydır. Bu durum barış çağrısını etkilememelidir. Ayrıca, KESK genel merkezinde bugün aramalar yapıldı. Bu koşulların yaratılması düşüncemize karşı da olumsuz bir gelişmedir. Artık, sivil toplum siyaseti konuşabilmelidir” dedi.
Kürt sorununun çözümüne dair umutların arttığı bir dönemden geçtiklerini belirten Baro Başkanı Emin Aktar, “Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün bu sorunun önemini belirtip çözülmesi gerektiğinin altını çizmesi ile başlayan süreçte olumlu bir tartışma başlamıştır. Esen bu barış rüzgarı bazı umutları da beraberinde getirmiştir. Sorumluluk ve sağduyu sahibi bütün çevrelerin bu barış sürecine katkı sağlaması gerekmektedir” dedi.
Bu dönemi geçmişte olduğu gibi bugün de engellemek isteyen kesimler olabileceğine dikkati çeken Emin Aktar şunları söyledi:
“Tam da bu dönemde operasyonların yoğunlaşmasının barış sürecine katkı sağlamayacağını, süregelen ateşkes sürecinin devamını zorlaştırdığını da ifade etmek istiyoruz. PKK da bu döneme katkı sağlaması gereken taraflardandır. Bu bağlamda daha önce 1 Haziran’a kadar olan ateşkes ve çatışmasızlık tarihini uzatmasının gerekliliğini önemsiyoruz. Devletin kurumlarının, hükümetin ve muhalefet partilerinin de bir bütün olarak güven verici, kararlı adımlar atması artık bir zorunluluk halini almıştır. Biz bu sürecin takipcisi olacağız, sorumluluk duygusu ile hareket edeceğiz ve herkesi de sorumluluk bilinciyle hareket etmeye çağırıyoruz. Barışın ve çözümün dili hakim olsun. Silahlar sussun, insanlar konuşsun. Artık bu ülkenin çocukları ölmesin.”
Aktar, Kürt sorununun çözümüyle ilgili hazırladıkları raporu randevu alacakları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunacaklarını da söyledi. (dha)