Diyarbakır'da suç örgütüne operasyon: 32 gözaltı

Diyarbakır'da suç örgütüne operasyon: 32 gözaltı
Diyarbakır'da suç örgütüne operasyon: 32 gözaltı
Diyarbakır'da çıkar amaçlı suç örgütlerine yönelik düzenlenen operasyonda 32 şüpheli gözaltına alındı.

Radikal.com.trDiyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, Diyarbakır'da daha önce düzenlenen çıkar amaçlı suç örgütlerine yönelik operasyonun devamı niteliğindeki bugün harekete geçti.

Operasyon kapsamında, daha önce belirlenen adreslere polis ekipleri tarafından eş zamanlı baskınlar düzenlenerek aranan 32 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonun siyasi veya bir örgüt bağlantılı değil, suç örgütlerine yönelik olduğu belirtilirken gözaltına alınanlar Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Operasyonla ilgili açıklama yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ve Emniyet Müdürü Recep Güven, operasyonun ‘çözüm süreci’ ile alakalı olarak BDP ’lilere yönelik yapıldığı iddialarının gerçek olmadığını, gözaltına alınan 32 kişiden sadece birinin siyasi kimliği olduğunu ve onun da adli operasyon kapsamında gözaltına alındığını belirtti.

"BAŞKA BİR OPERASYONUN DEVAMI" 
Vali Toprak, operasyonun haksız ekonomik çıkar sağlamak, silahlı suç örgütü kurmak, cebir-şiddet kullanmak, uyuşturucu ticareti yapmak ve genel güvenliği tehlikeye atmak gibi suçları kapsayan C.Ö. liderliğindeki çıkar amaçlı suç örgütüne yönelik olduğunu söyledi.

Adli suçları kapsayan operasyonun geçmişte gerçekleştirilen ve 26 kişinin yakalanıp tutuklandığı operasyonun devamı olduğunu belirten Toprak, bir buçuk yıllık bir takip sonucunda bugün yapılan baskınlarda 602 kilogram uyuşturucu, 4 silah, kurusıkı tabancalarla bunlara ait şarjörler, tapu ve gaz bombalarının ele geçirildiğini söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/1126727112672716

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  tutuklananlar kim????? - wilbert

  yorumculara: bu operasyonda tutuklananlar kim, bilen var mi? iclerinden kaci bdp ya da bir siyasi olusum uyesi? hadi diyelim oyleler, operasyonun adli degil siyasi oldugunu nereden biliyorsunuz? bunu bir aciklayin, sonra konusalim. eger boyle bir bilginiz yoksa lutfen gereksiz yere olay cikartmayin. Ama eger somut bilgileriniz varsa, lutfen paylasin ve bu haberi bu sekilde sunani da elestirin o zaman.

  Suç - fonksiyonel

  Şu anda barış olduğu için Kürt kökene sahip tüm vatandaşlar adli mercilerden, kolluk güçlerinden, asayişten bertaraf edilmelidir. Cinayet işleyenlere, barış var, seni savcılığa veremeyiz diyerek barış jesti yapılmalıdır. Gasp, uyuşturucu ticareti, irtikap, kaçakcılık, vb. adli suçları işleyenler de, benzer uygulamaya gidilmelidir. Çünkü barış var, tüm suçlardan, tüm kusurlardan beri tutulmalı Kürtler. Arkadaşlar, şu milliyetiniz adı altındaki hassas, ,alıngan, naif, kırılgan psikolojik süreçlerden kendinizi imtina edin artık. Olay etnisite vurgusu değil, suç unsuru oluşturmuş olmasından kaynaklanıyor.

  sadece Okuduğunu Anlama değil, birde görçekleri görebilme - Agér

  evet eğer statükocu hükümet, basın ve yerel mercilerin söylediği herşeyi doğru kabul edersek şu durumda bu ülkede hiçbir sorun yok ve tam da dört dörtlük bir cennet yaşıyoruz demek olurki siz itaatkarlar bu haber ve açıklamalara inanabilirsiniz ama biz mazlum olan veya mazlumun yanında olanlar gerçeklerin çok farklı olduğunun bilincindeyiz. o yüzden orda istediğ kadar çete, silah, uyuşturucu gibi propaganda kelimeleri geçsin. bir bekleyin de zaman yine yanlışlarınızla yüzleştirmesin derim.

  Sizin Provoke Edici Haber Anlayışınızı Kınıyorum - jiyanda

  Öncelikle az önce Yaptığım Yorumu Sahipleniyorum. Siyasi yorum yapanları eleştiren ''PAN-ZEHİR'' ve ''bahar.avpa'' adlı kullanıcılara söylüyorum ki: Bu haber ilk yayına girdiği an, içeriği aynen şöyleydi :'' Çoğu BDP yöneticisi 70'ten fazla kişi gözaltında! ''.... Haber aynen bu şekil. Bu haber diline siyasi yorum yapmayacaksın da ne yapacaksın !! Unutmayın ki Radikal okurları ne okuduğunu bilen insanlardır...

  Okuduğunu anlamama - PAN-ZEHİR

  Habere yorum yapanların çoğu operasyonda göz altına alınanların akrabası galiba ya da Türkçe okuma ve okuduğunu anlama becerileri yetersiz anlaşılan. Uyuşturucu diyor,suç diyor, silah diyor. AKP'yle ne alakası var anlamış değilim

  ......... - bahar.avpa

  hep eleştirmeyelim hep kötüye yorumlamayalım. açıklama yapılmış işte siyasi olay değil kaçakçılığa karşıymış... ya okumuyoruz ya zaten muhalefetiz...

  Biz neden bu kadar acı çektik - fkont

  Tarih boyunca Türkler çok sıkıştığı anlarda Kürtlerin sırtını sıvazladılar güzel sözler söylediler ve kandırıp bir köşeye attılar gene aynı şey olacaktır. Devlet tarafından işlenen binlerce faili meçhule ne oldu, Roboski de yaptıkları katliamdan sonra çılgınca yılbaşı partileri kutlayanları unuttunuzmu kafası kesilen gerilalar ne çabuk unutuldu ya sadece kürt olduğu için tutuklananlara ne demeli yada 1992 newrozunda panzerler altında ezilen insanlar veya askerde intihar adı altında öldürülen yüzlerce genç hepsi unutuldu. Kürtler sadece Türklerden bir kaç güzel söz dinlemek için mi bu kadar acı çekti.