Diyarbakır'da sürpriz düğün diplomasisi

Diyarbakır'da sürpriz düğün diplomasisi
Diyarbakır'da sürpriz düğün diplomasisi

Görüşme talebinin Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani den geldiği, Erdoğan ın da yer olarak Diyarbakır ı seçtiği öğrenildi.

Diyarbakır'da cumartesi günü Erdoğan-Mesud Barzani zirvesi var. İkili önce toplu nikâh törenine katılacak, ardından kritik konuları konuşacak.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır bu hafta sonu sürpriz bir görüşmeye evs ahipliği yapacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cumartesi günü Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüşecek. Görüşme talebinin Barzani’den geldiği, Erdoğan’ın da yer olarak Diyarbakır’ı seçtiği öğrenildi. Erdoğan ve Barzani 300 çiftin toplu nikâh törenine katıldıktan sonra saat 18.00’de bir araya gelecek.
Barzani, 21 yıl sonra ilk kez Bölgesel Yönetim Başkanı kimliği ve Erdoğan’ın davetiyle Diyarbakır’da olacak. Erdoğan ve Barzani’nin Diyarbakır’a toplu nikâh törenine katılmak üzere geleceği öğrenildi.

Şivan Perwer de gelebilir

Törene, Barzani’nin isteği üzerine Kürt sanatçı Şivan Perwer’in de katılabileceği konuşuluyor. Perwer’in Barzani ile birlikte Diyarbakır’a gelerek Erdoğan ile buluşması, yerel seçimler öncesi ‘Kürt seçmene gövde gösterisi’ olarak da değerlendiriliyor.
Zirvede çözüm süreci, PKK , yeniden ertelenen Ulusal Kürt Konferansı ve Suriye’deki Kürtler ile ilgili konular masaya yatırılacak. Türkiye ile Kuzey Irak arasında son dönemde enerji konusunda ortak girişimler, Ankara ve Bağdat arasında gerilime neden olmuştu. Ancak soğuk rüzgârların ardından yeniden diyalog kurulmuştu. Hükümetin Bağdat yönetimiyle yapılan görüşmeler hakkında bilgi vererek, bunun Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne yansımalarını değerlendireceği öğrenildi.
Görüşmede, Kuzey Irak’ta bulunan doğalgazın Türkiye’ye nakledilmesi için kurulan hat ve yeni petrol boru hattının açılışına ilişkin program netleşecek. Kuzey Irak’taki Kürt televizyon ve radyo kanallarının Türksat üzerinden dünyaya açılması için anlaşma da bekleniyor.
Rojava’daki gelişmeler de masada olacak. Suriye’nin Kürt bölgesi Rojava’da, PYD ile Barzani arasında yaşanan gerginlik, PKK ile Kürt yönetimi arasında ipleri germişti. PYD’nin Ulusal Kürt Konferansı’nda temsil edilmesi talebi üzerine kongreye ikinci erteleme gündeme geldi. Türkiye’nin de Rojava konusunda PYD’ye mesafeli yaklaşımı, Erdoğan ve Barzani’yi de yakınlaştırdı.

Kürtçe ilanlar
Başbakan Erdoğan’ın ziyareti öncesi Diyarbakır’daki billboardlara Türkçe, yerel gazetelere ise Türkçe-Kürtçe ilanlar verildi. Yerel gazetelere ‘Çözüm sürecinin başmimarını kucaklıyoruz’ başlığı ile verilen Kürtçe ilanlarda demokratikleşme paketi ile yasak olmaktan çıkan ‘W’ ve ‘X’ harfleri de kullanıldı.

 

‘Torunuma Ali adını vereceğim’

Muharrem iftarına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, doğacak torununun isimlerinden birinin Ali olacağını söyledi. Dördüncü kez dede olacağını açıklayan Erdoğan, “En büyük kayınbiraderim Hüseyin’dir, ikinci sıradaki kayın biraderim Hasan’dır, diğeri Ali’dir” dedikten sonra, “Şimdi bir torunum geliyor isminin bir tanesi Ali olacak” dedi.
Başbakan’ın, dördüncü torununun oğlu Bilal’den olacağı belirtildi. Dün Muharrem iftarına katılan Başbakan şu mesajları verdi:
KERBELA’DAN HUSUMET: Kim ki Kerbela faciasından bir ayrılık, bir husumet üretmek istiyorsa, biliniz ki o Hz. Hüseyin’in değil Yezid’in safında yer almıştır.
SİVAS’I BİZ DE HİSSEDİYORUZ: Hepsi birer provokasyon olan Gazi Mahallesi’nde, Çorum’da, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta yitip giden canlarla birlikte Hz. Zeynep’in kardeşi Hz. Hüseyin için hissettiği kardeş acısını biz de hissediyoruz. Hangi saikle olursa olsun mazlumları katletmek alçakça cinayettir. Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de dün Çankaya Köşkü’nde Muharrem iftarı verdi.