Diyarbakır'da tepki çeken afişlerle ilgili 1 kişi görevden alındı

Diyarbakır'da tepki çeken afişlerle ilgili 1 kişi görevden alındı
Diyarbakır'da tepki çeken afişlerle ilgili 1 kişi görevden alındı
DBP'li Yenişehir Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğü'nün çocuklara cinsel istismara dikkat çekmek için hayata geçirdiği proje kapsamında kentteki billboardlara asılan afişler, tepkiler üzerine kaldırıldı. Belediye, afişlerde sorumluluğu bulunan personelin görevden alındığı açıkladı.

Diyarbakır'ın DBP'li Merkez Yenişehir Belediyesi Kadın Politikaları Müdürlüğü 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele haftası çalışmaları kapsamında, çocuğa yönelik cinsel istismara dikkat çekmek ve önlemek amacıyla çalışma başlattı. Geçen hafta çalışmalar kapsamında, 'Çocuk gelin yoktur, tecavüzcü erkek vardır' yazılı afiş kentin bir çok noktasındaki billbordlara asıldı.
Asılan afişlerden birinin, Danimarkalı karikatürist tarafından çizilen, dünya çapında protestolara neden olan Hz. Muhammed'e hakaret karikatürü olarak bilinen karikatür olduğu iddia edildi. Sosyal medyada büyük tepki gösterilmesi üzerine Yenişehir Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğü afişleri kaldırarak, vatandaşlardan özür diledi.
Yenişehir Belediye Başkanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada sorumluluğu bulanan personelin görevden alındığı belirtildi. Açıklamada, "Bilindiği gibi her yıl 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu çalışmalar çerçevesinde kadına yönelik şiddeti görünür kılmak amacıyla yaptığımız billboard çalışmamızda, hepimizin hassasiyetlerine dokunan bir billboardın fark edilir edilmez kaldırıldığını, bu hassasiyeti gözetmeden çalışmayı yapan personelimize yönelik soruşturma başlattığımızı, soruşturma sonucunda sorumluluğu tespit edilen personelimizin görevden alındığını kamuoyuna saygıyla bildirir, yaşanan duygusal kırılmalardan dolayı tekrar üzüntülerimizi ve özrümüzü sunarız" denildi.

DİYARBAKIR/DHA