Diyarbakır'da Tuğluk ve Türk'ün konuşmasından sonra arbede

Diyarbakır'da Tuğluk ve Türk'ün konuşmasından sonra arbede
Diyarbakır'da Tuğluk ve Türk'ün konuşmasından sonra arbede
Diyarbakır'da DTP'li Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk'ün konuşmasının ardından olaylar çıktı, polis su ve gaz bombası ile müdahale etti
Diyarbakır'da kapatılan DTP'nin binası binası önünde Anayasa Mahkemesi'nin 5 yıl siyasi yasak getirdiği milletvekili Aysel Tuğluk’un konuşması sırasında otobüse 50 metre uzaklıkta yüzleri maskeli çoğu çocuk 40 kişi, lastik yaktı. Kapatılan DTP'nin İl Başkanı Fırat Anlı, lastiklerin söndürülmesi ve grubun sakinleşmesi telkininde bulundu.
Tuğluk ve Ahmet Türk'ün konuşması ardından Turgut Özal Bulvarı'nda toplanan yaklaşık 15 bin kişilik grup dağılırken, 200 kişilik grup ise polise taş ve sapanlarla saldırdı. Polis uzun süre göstericilere müdahale etmedi. Partililer polise taş atan grubun önüne çıkarak onları engellemeye çalışmasına rağmen göstericiler, polise taş atmayı sürdürdü. Bunun üzerine polis de basınçlı su ve gaz bombasıyla göstericilere müdahalede bulundu.
Ara sokaklara kaçan göstericiler, taş atmayı sürdürürken polis de ara sokaklara girerek, göstercilere coplarla müdahalede bulundu. Cop ve tekmelerle yapılan müdahaleden sonra sokak aralarında bazı göstericiler gözaltına alındı. Polis göstericileri daha sonra merkez Kayapınar ile Bağlar İlçesi'nde takip etmeyi sürdürdü. Polis göstericilerin büyük bölümünü dağıtırken, küçük grupların sokak arasındaki küçük çaplı eylemleri bir süre devam etti. Bu arada polis müdürleri telsizle yaptıkları anonslarla görevli polisleri kesinlikle silah kullanmaması konusunda uyardı.