Diyarbakır'da tutuklanıp serbest bırakılan Vice News muhabirleri sınır dışı edildi

Diyarbakır'da tutuklanıp serbest bırakılan Vice News muhabirleri sınır dışı edildi
Diyarbakır'da tutuklanıp serbest bırakılan Vice News muhabirleri sınır dışı edildi
Diyarbakır'da tutuklanıp serbest bırakılan ABD merkezli yayın kuruluşu Vice News'in muhabirleri Philip Gingell Hanrahan ile Philip John Pendlebury sınır dışı edildi.

Diyarbakır'da tutuklandıktan sonra Adana'daki cezaevi konulan ve mahkemece serbest bırakılan VICE News adlı internet haber kanalında görev yapan Jacop Philip John Gingell-Hanrahan ve Philip John Pendlebury sınır dışı edildi.

Alınan bilgiye göre, serbest bırakıldıktan sonra İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkililerine teslim edilen Hanrahan ve Pendlebury, işlemlerinin ardından uçakla Adana'dan Almanya'nın Düsseldorf kentine gönderildi.

İngiliz gazeteciler serbest!


Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğine avukatları tarafından tutuksuz yargılanmaları için yapılan başvurunun ardından mahkemece verilen serbest bırakılma kararı üzerine Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'da tutulan gazeteciler, işlemlerinin tamamlanması için Adana Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi'ne ardından da İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkililerine teslim edilmişti.
Philip Gingell Hanrahan ve Philip John Pendlebury ile İngiliz gazetecilere tercümanlık yaptığı belirtilen Mohammed İsmael Rasool, 7 gün önce Diyarbakır'da tutuklanmış, bu kişilerin kaldığı otel odasında PKK /KCK'ya bağlı bulunan oluşumların kısaltmaları ve İngilizce açılımlarının yazılı bulunduğu ajanda ele geçirilmiş, gazetecilerin PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H mensuplarının silahlı, el yapımı bomba ve molotofkokteyli hazırlarken görüntülerini çektiği tespit edilmişti. Bilgisayarında, DAEŞ tarafından kullanıldığı iddia edilen kriptolu şifreleme sistemi bulunan Irak uyruklu Rasool ise tutuklu bulunuyor.

İngiliz gazetecileri IŞİD'çi diye alıp 'PKK'ya yardım'dan tutuklamışlar

Vice News gazetecilerin tutuklanmasını kınadı

ADANA (AA)