Diyarbakır'da uyuşturucu operasyonu

Diyarbakır'da uyuşturucu operasyonu
Diyarbakır'da uyuşturucu operasyonu
Lice'de terör amaçlı uyuşturucu imal ve ticareti yapanlara yönelik hava destekli operasyon başlatıldı.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde uyuşturucu imal ve ticareti yapanlara yönelik hava destekli operasyon başlatıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığının sevk ve idaresinde, Lice ilçesi Ortaç ve Yalaza köyü arazisinde, uyuşturucu imal ve ticareti yapan şahıslara yönelik bugün operasyon başlatıldığı bildirildi.

Operasyonda, 24 jandarma özel harekat ve komando timi ile 3 polis özel harekat timi tarafından güvenlik tedbirlerini içeren çember oluşturulduğu kaydedilen açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü ve adli jandarma ekipleri tarafından uyuşturucu madde arama faaliyetlerine başladığı belirtildi.Operasyona, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığınca genel maksat helikopterleri, taarruz helikopterleri, insansız hava aracı ve zırhlı araçlarla destek sağlandığı aktarılan açıklamada, "Operasyon ile ilgili adli işlemler, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör amaçlı uyuşturucu ve uyarıcı madde kaçakçılığı soruşturma dosyası çerçevesinde verilen yetkiler kapsamında yürütülmektedir" denildi.

2 TON ESRAR ELE GEÇTİ
Güvenlik güçlerinin sabah saatlerinde başlattığı operasyonda öğle saatlerine kadar yaklaşık 2 ton toz esrar ele geçirildiği ifade edildi. Yetkililer, operasyonların sürdüğünü ve ele geçen uyuşturucu miktarının daha da artabileceğini belirtti. (ajanslar)


  http://www.radikal.com.tr/115226911522697

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Türkçe Dersleri - ibretnüma

  Uyuşturucu üretim amacı nedir? "PKK terörizmine finansman yaratmak." Lisan-ı Türki'de tamlamalar önemli yer tutar. Evvela yazdığım kısımları haberdeki gibi tamlayabilirsiniz. Yani efendimiz: Ne amaçlı uyuşturucu? yahut "Nasıl uyuşturucu?" ("üretim sebebi ne?" demeye getiriyoruz) Terör amaçlı uyuşturucu ("Satıp parasıyle keleş alacaklar." demeye getiriyoruz).

  operasyon - karamsar murat

  Dilerim bundan sonra silahlı güçler bölgede sadece uyuşturucu tacirleriyle uğraşırlar. Haber'in terörle ilintilendirilmesi her ne kadar çirkinse, silahlı güçlerin uyuşturucu ekilen ve saklanılan yerleri tespit etmesi bir o kadar güzel.

  ... - myasin

  Anlamıyorum neden ekildiği zaman veya boy verdiği zamanda operasyon yapılmıyor da, hasat zamanında operasyon yapılıyor. neden bu kadar bekliyorsunuz ki.

  Türkçe'de Bir Sıkıntı Yok. - Clear

  Radikal'in tamlamasında da bir sıkıntı yok.Teröre hizmet eden silah kaçakçılığına "terör amaçlı silah kaçakçılığı",teröre hizmet eden kaçak para transferine "terör amaçlı finans",teröre hizmet için hazırlanan uyuşturucuya da -ister teröriste verilip intihar ya da bomba eylemi yaptırmakta kullanılsın,isterse finansal katkı amacıyla üretilsin- terör amaçlı uyuşturucu,denir.Neresinden bakarsanız bakın,birilerince çok rağbet gören(!) o "baĞzı" kelimesi gibi yamultmalardan,daha uygun bir Türkçe'dir.Yani bence sıkıntı yoktur.

  operasyonun genişliği - sks222

  Terör amaçlı uyuşturucu, antiterör habercilerce duyurularak operasyon yaygın şekilde sürdürülüyor :)))

  ... - Jan21

  Terör amaçlı uyuşturucu :)

  Radikal'in başarılı gazetecilik dili... - lewendi

  Radikal'i Türkçenin zenginleşmesine bulunduğu katkıdan ötürü tebrik ederim. "Terör amaçlı uyuşturucu imal ve ticareti" nin yapıldığını da öğrenmiş olduk. En zengin ve en çeşitli tamlama biçimlerinin ancak terör kelimesiyle kurulabildiği bu nadide dilin gelişimine katkıda bulunduğunuz için teşekkürler...