Diyarbakır'da yangın: 5 ölü

Diyarbakır'da yangın: 5 ölü
Diyarbakır'da yangın: 5 ölü
Diyarbakır'da aynı aileden 5 kişi evde çıkan yangında hayatını kaybetti. Aileden geriye çocukların oyuncakları kaldı.

RADİKAL-Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesinde bir evde çıkan yangında aynı aileden 5 kişi hayatını kaybetti. Yardım için eve giren yakınları; kapıya kadar sürünen anne, baba ve bir çocuk ile diğer odada yatan kardeşlerin cansız bedenleriyle karşılaştı. Aileden geriye çocukların oyuncakları kaldı. Alangör Mahallesi'nde Murat Özcan'a ait evde yangın çıktı. Elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında, dumandan zehirlenen Murat Özcan, eşi Leyla, çocukları Azat, Mehmet ve Gülistan yaşamını yitirdi.

EV KULLANILAMAZ HALE GELDİ 

 Ergani yolu üzerinde bulunan Alangör Köyü’nde bugün 06.00 sılarılarında Murat Özcan’a ait tek gözlü evde elektrik sisteminin kısa devre yapması nedeniyle çıktığı sanılan yangın başladı. Aile fertlerinin uyuduğu sırada tek gözlü toprak evde çıkan yangın hızla yayılırken, yangında baba Murat, anne Leylan, çocukları 13 yaşındaki Güle, 11 yaşındaki Azat ve 5 yaşındaki Mehmet Özcan öldü.

ELEKTRİK AKSAMI İHTİMALİ
Köylüler ve itfaiyenin müdahalesi ile yangın söndürülürken, Özcan ailesinin ölen 5 ferdinin cenazeleri Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Yangının tek gözlü evde kullanılan su ısıtıcısının elektrik aksamından çıktığı ve toprak evdeki kalasların tutuşması sonucu hızla yayıldığı tahmin ediliyor. Yangın ile ilgili soruşturma başlatıldı.

 

"YIKILDIM"
Sabaha karşı yaşanan acı olayda köylülerin feryatları üzerine eve geldiğini belirten Mehmet Özcan’nın amcasının oğlu Erdal Bozkurt, karşılaştığı manzara ile yıkıldığını belirtti. Yaşadığı derin üzüntüyü anlatan Bozkurt; “İşe gitmeden önce köyde biraz ses feldiğini farkettim. Köyde kavga oluyor sandım. Kadın sesi duydum bir de baktım ki eşim çok ağlıyordu. Feryat ediyordu. Burada içeriye girmeye çalıştık. Kapıyı açtılar ve büyük abisi ilk fark etti. Daha sonra yan taraftaki komşusu damdan girdi ve çocuk, anne ve baba kapıya kadar sürüklenmişler. Diğer odada da çocukların cansız bedenleri vardı.

MEHMET BİSİKLETİNİ VERMEK İSTEMEDİ


Erdal Bozkurt aileyle en son dün akşam birlikte yemek yediklerini anlatarak; “En son dün öğlen biz de yemek yedik. Küçük oğlu Mehmet ile konuştuk ve ona dedim ki, ‘bisikletini benim oğluma verir misin?’ diye sormuştum. O da bana, ‘sen çalışıyorsun, paran var oğluna alırsın’ diye söyledi. Bize detaylı olarak bilgi verilmedi. Ama ocakta yemek bırakıldığı ve dumandan zehirlendikleri diye söylendi.

YARDIM İÇİN BAŞVURUDA BULUNMUŞ

Erdal Bozkurt ayrıca amcasının oğlu Mehmet Özcan’nın maddi durumları iyi olmadığı için çoğu kez yetkililere başvuruda bulunduğunu ancak hiçbir yanıt alamadığını söyledi. Tek göz odalarında yaşam mücadelesi veren Özcan ailesinin hayat hikayesi de içler acıttı. Evin tek göz odasında yemek yiyen, misafirlerini ağırlayan ve uyuyan ailenin buzdolabındaki bir tabak zeytin, iki domates ve biraz da peynirin bulunduğu manzara adeta yoksulluğun fotoğrafını yansıttı.

GÜL, ENGELLİYDİ

Erdal Bozkurt, Özcan ailesine ait evin etrafının tel örgülerle çevrili olmasının ailenin en büyük ferdi olan 16 yaşındaki Gül’ün engelli olmasından kaynaklandığını aktardı.

Ferit ASLAN/DİYARBAKIR-DHA