Diyarbakır'da yeni bir 'şehir' kurulacak

Diyarbakır'da yeni bir 'şehir' kurulacak
Diyarbakır'da yeni bir 'şehir' kurulacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır'a Dicle Nehri ile bütünleşen yeni bir şehir kuracak.

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dicle Nehri ile bütünleşen yaklaşık 500 bin kişilik konut alanlarının yer alacağı şehrin kurulması için tasarım çalışmalarına başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, hem kentsel dönüşümüne destek vermek hem de riskli binalardan kurtulmak için Diyarbakır 'a yeni şehir inşa edilecek. Bakanlık, bu amaçla tasarım çalışmaları yapmaya başladı. Dicle Nehri ile bütünleşecek yeni şehirde, yaklaşık 500 bin kişilik konut alanları yer alacak.

"Dicle Vadisi" adı verilmesi planlanan yeni şehrinde, yeşil alanlar, büyük meydanlar, sosyal donatılar, sağlık ve eğitim tesisleriyle turizm ve alışveriş merkezleri de bulunacak.

SURİÇİ DE YENİ BAŞTAN İNŞA EDİLECEK
Bakanlar Kurulu kararıyla afet dönüşümü kapsamında riskli alan ilan edilen Sur ilçesi için ise dönüşüm planı hazırladı.

Plana göre, Diyarbakır'ın en eski yerleşim bölgesi Suriçi baştan inşa edilecek. Bakanlık, başta yerel yönetimler olmak üzere kalkınma ajansı, ilgili kurum ve kuruluşlar, üniversite ve sivil toplum örgütleriyle Suriçi'ne yeni bir görünüm kazandıracak.

Suriçi'nde yapılacak çalışmalarla kaçak, sağlıksız ve güvensiz yapılar yıkılacak. Alanın tarihi ve kültürel değeri ön plana çıkarılacak. Alandaki tarihi ve kültürel değere sahip başta surlar olmak üzere pek çok tarihi köşk, konak, kilise, cami, han, hamam, anıt gibi tarihi yapılar restore edilerek, kente kazandırılacak. Suriçi bölgesi, altyapısı tamamlanmış, yeterli yeşil alanları, eğitim ve sağlık tesisleri bulunan yerel mimariye uygun yapıların bulunduğu sağlıklı ve güvenli yaşam alanı haline getirilecek. Diyarbakır'ın bölgede hak ettiği turizm potansiyeli ortaya çıkarılacak.

Sur ilçesindeki Ulu Cami'nin çevresi de riskli yapılardan arındırıp, inanç turizmine kazandırılacak. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/112907011290709

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  geç kalınmış bi karar - muhammed amedi

  şuanda avrupadaki şehirlere baktığımızda şehirler nehrin şehri ikiye bölecek şekilde aplike edilmiştir.SU AKAR BİZ BAKARIZ!

  tek yanlis seddin uzunlugu olsa iyi - HDI

  biri pispor u duzetmis, diyarbekir surlari cin seddinden sonraki en uzun ikinci sur degilmis. ona gore de Hindustan daki Kumbalgar mis (30 kusur km), Irandaki Gorgan seddi 195 km oldugun agore bu vatadas da yanilyor demektir. ustelik sirada Hadrian (kuzey ingltere) ve Antonine (iskocya) surlari da var bunlar 100 veya 50 kusur km lik surlar. vesselam pispor gibi kurdler ucunculuke de yetinemeyecek. ancak bu tur yanilgilar insan yasamini fazla etkilemez. velevki insan kendine kargadan bir rehber secmemis olsun. kara amid lilerin en buyuk yanilgisi surlarinin uzunlugu ile ilgili olani degil, bir megalomanin kifayetsiz muhteris lakirdilarinda boncuk aramalari.. bu yaziyi sansurleyen editore pesin protestomu da cekeyim. hakaret yok, irkcilik yok o halde sansur icin gerekcen nedir?

  - momentum

  Bu haliyle bile ne kadar güzel görünüyor. Medeniyetin beşiği topraklar.

  KAdi şehir - testereci

  Ey Diyarbakır halkı aman şehrinize mukayyet olun!!!...Kentsel Dönüşüm adı altında yapılan çevre, kültür ve şehir katliamlarına bakın ve güzelim şehrinize Çevre Bakanlığını sokmayın...İstanbul gitti Diyarbakır'a da yazık olmasın!!!!

  Yok Edin... - Arjinn

  Dicle Vadisi Projesi Büyükşehir Belediyesinin Valiliğe rağmen yürütüp bitiremediği bir projedir.Her atakta şuanki valinin bakış açısı yüzünden bir adım yürümeyen projedir.Vali İlin valisi değilde sanki güvenlikten sorumlu OHAL valisi,sayfasına girseniz bunu net bir şekilde görürüsünüz,PKK-KCK dışında bir duyuru bulamazsınız.Bu proje yürüyecekse en azından bu valiyle olmaz.İkincisi bu proje sabıkalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülecekse olaya yandaş ve rant açısından bakılacağından hem yıllarca bitmez hemde doğaya ve tarihi dokuya zerre kadar değer verilmez.Dünyanın az gelişmiş ülkeleri hariç,hiçbir yerinde bu kadar büyük ve güzel bir nehirden bu kadar az yararlanan bulamazsınız.Bu prjeyi Büyükşehir Belediyesi halkıda katarak mutlaka çevre ve doğa ile ilgili STK lar ile birlikte yapmalı,yoksa hiç dokunmasınlar böyle daha iyi.

  pispor - erdals

  yanlis bilgi! cin seddinen sonra dunyanin en uzun surlari hindistandaki Kumbhalgar kalesidir. uzunlugu 36 kilometredir. buyukluk, uzunluk yer yer tabi önemli olabilir. ama turkiyenin takintisidir. herseyde ya ikinci olmaliyizdir ya da birinci. bosu bosuna övunmeyelim.

  Barışın ardından - mgalois

  BArışın ardından kentsel dönüşüm de geliyor. İşte barışın asıl dinamiği, ne doğa, ne kültür, hiçbir şey kalmasın. Sadece paraları savurun, gerisini hiç düşünmeyin.