@ismailsaymaz

Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran öldürüldü

Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran öldürüldü
Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran öldürüldü
Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran, Diyarbakır'da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Saldırıyı gerçekleştirdikleri iddiasıyla 3 kişi gözaltına alındı. Baran'ın avukatı, saldırıyı PKK-YDG-H üyelerinin gerçekleştirdiğini öne sürdü. YDG-H ise Twitter'dan yaptığı açıklamada, saldırıyla ilgilerinin olmadığını belirterek, istihbaratı sorumlu tuttu. Saldırının ardından uzun namlulu silahlarla bazı dükkanların taranması sonucu 2 kişi daha yaşamını yitirdi. Son saldırıyı Hizbullah'ın gerçekleştirdiği belirtildi. Kriz Merkezi oluşturan Diyarbakır Valiliği, jandarmadan takviye kuvvet istedi. Valilikten akşam saatlerinde yapılan açıklamada ölü sayısının 4'e yükseldiği duyuruldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Diyarbakır’da Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

Merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi derneklerden Hüda Par’a yakınlığıyla bilinen Yeni İhya Der Başkanı Aytaç Baran, Şehitlik Mahallesi 59. Sokak’ta uğradığı silahlı saldırıda yaralandı.

4 kurşun isabet eden Baran, kaldırıldığı Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

HDP'den Aytaç Baran saldırısı açıklaması: Açıkça kınıyoruz, lanetliyoruz

Diyarbakır'daki silahlı saldırıdan ilk görüntüler


3 ÖLÜ, 3 YARALI

Olayın duyulması üzerine Baran’ın yakınları hastane önünde toplandı. Hizbullah üyeleri ise ellerinde kaleşnikof silahlarla caddelere çıkarak, etrafa ateş açtı. Hizbullah'ın uzun namlulu silahlarla gerçekleştirdiği saldırıda 2 kişi daha yaşamını yitirdi. Aytaç Baran'la birlikte yaşamını yitirenlerin sayısı 3'e yükseldi, 3 kişi de yaralandı.

Polis ekipleri, saldırının yaşandığı bölgede güvenlik önlemi aldı. Kriz Merkezi oluşturan Diyarbakır Valiliği, Jandarmadan takviye kuvvet istedi.

İçişleri teyakkuza geçti

Diyarbakır'daki bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 3'e çıktı

AVUKAT ORHAN: TEHDİT EDİLİYORDU

Avukat Abdulgani Orhan, seçimden önce polis tarafından müvekkili Baran’ın emniyete çağrıldığını ve kendisine “ PKK YDG-H üyeleri tarafından silahlı eylem yapılacağı, eylem yapılması halinde verilen telefon numarasının aranması” yönünde tebligatta bulunulduğunu söyledi.

‘YÜZ KİŞİ ÖLDÜRSELER HALK BU KADAR GALEYANA GELMEZDİ. ALLAH DİYARBAKIR’A YARDIM ETSİN

Avukat Orhan’ın anlatımına göre, üç çocuk babası Baran bugün evine doğru giderken, 59. Sokak’ta silahlı saldırıya uğradı. 38 yaşındaki Baran, ağır yaralı halde kaldırıldığı hastanede can verdi.

Avukat Abdulgani Orhan, Aytaç Baran’ın seçimden dört beş gün önce PKK’lılar tarafından tehdit edildiğini, Emniyet’in de silahlı eylem olacağı yönünde tebligatta bulunduğunu belirtti. Baran’ın PKK’lılarca öldürüldüğünü iddia eden Orhan, “Son nefesinin verirken Aytaç Baran’ın yanındaydım. Evinin yakınında sokağa girerken pusu kurmuşlar. İki silahla vurulmuş. O sokağın yedi girişi var, yedisi de tutulmuş. Tehdit alıyordu. Buna rağmen ‘Ölsem de gitmeyeceğim’ dedi. Öyle bir insanı öldürdüler ki, yüz tane insanı öldürseydiler halkı bu kadar galeyana getiremezlerdi. Kimseye zarar vermeyen, ömrü yardımla geçen, evinde ikinci gün yiyeceği olmayan bir insanı öldürdüler. Bunu ne paralel, ne istihbarat yapmıştır. Görgü tanıkları vardır, sıkanlar bellidir. Kim oldukları bellidir. Allah Diyarbakır’a bugünden sonra yardım etsin” dedi.

YDG-H: BİZ YAPMADIK

Aytaç Baran'ın avukatının saldırıyı gerçekleştirmekle suçladığı YDG-H ise olayın ardından Twitter'dan bir açıklama yaptı. Açıklamada, saldırıyla ilgilerinin olmadığını belirten örgüt, provokasyon uyarısında bulundu ve olayın arkasında istihbaratın olduğunu iddia etti.

(Aytaç Baran'a saldırının ardından sokağa çıkan silahlı kişilerin rasgele etrafa ateş açtıkları öne sürüldü)

'PROVOKASYONA GELMEYİN' ÇAĞRISI

'HDP Seçim' adlı Twitter hesabından yapılan açıklamada da, "Sokaktan çekilin. Koas yaratılmak isteniyor. Provokasyona gelmeyin, oyunu bozun" denildi.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ: ÖLÜ SAYISI 4'E YÜKSELDİ
Diyarbakır Valiliği, Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran'a yapılan saldırı ve ardından yaşanan olaylarda ölü sayısının 4'e yükseldiğini bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, güvenlik güçlerince silahlı saldırı olayları ile ilgili yapılan çalışmalarda 6 kişinin gözaltına alındığı belirtilerek, şunlara yer verildi:
Şu ana kadar daha önce yakalanan 3 kişi de dahil olmak üzere toplam 6 kişi gözaltına alınmış olup, bu kişilerin beraberinde 4 kaleşnikof tüfek, 1 uzi marka otomatik silah, 4 av tüfeği, 1 pompalı tüfek, 1 glock marka tabanca, çok sayıda fişek, 5 sopa ve 1 dürbün ele geçirilmiştir.
Olaylarda daha önce 3 olarak açıklanan ölü sayısı 4'e yükselmiş olup 3'ü basın mensubu 1'i hastane çalışanı olmak üzere toplam 6 vatandaşımız yaralanmıştır.

(AA)