Diyarbakır'da yolcu uçağına taciz ateşi

Diyarbakır'da yolcu uçağına taciz ateşi
Diyarbakır'da yolcu uçağına taciz ateşi
Diyarbakır seferini yapan yolcu uçağına PKK'lılar tarafından ateş açıldı. Kule tarafından ateş açıldığının pilotlara iletilmesi üzerine yolcu uçağı rotasındaki farklı bölgeleri kullanarak Diyarbakır Havalimanı'na inişi gerçekleştirdi.

Diyarbakır'da bir yolcu uçağına 22 Aralık günü havalimanına inişi sırasında PKK'lılar tarafından önce lazer tutuldu, sonra izli mermilerin kullanıldığı uzun namlulu silahlarla taciz ateşi açıldığı belirtildi. Bölgede görev yapan polis ekipleri, taciz ateşini fark etti. Bunun üzerine hemen Diyarbakır Havalimanı kulesiyle temasa geçen polis, 'Uçağa lazer tutuluyor ve izli mermilerin kullanıldığı uzun namlulu silahlarla uçağa taciz ateş açılıyor" diyerek uyarıda bulundu. Bunun üzerine hava trafik kontrolörleri, o sırada Sur ilçesi üzerinde 1600 metre yükseklikteki bekleme noktasındaki uçağın pilotlarını uyardı.

IŞIKLARI KAPATIP İNDİ 

Yolcu uçağının pilotları, uçağın ışıklarını kapatarak Diyarbakır Havalimanı'na indi. Yapılan kontrolde uçakta herhangi bir hasar tespit edilmedi. Yolcularını indiren uçak, daha sonra farklı bir rota kullanarak kalkışını yaptı. Bölgedeki güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Sur'daki çatışmalar nedeniyle PKK'lıların gördükleri tüm hava araçlarına taciz ateşinde bulunduğu belirtildi.

DHA