Diyarbakır'daki güzellik yarışması iptal

Diyarbakır'daki güzellik yarışması iptal
Diyarbakır'daki güzellik yarışması iptal
Diyarbakır' da 7 Nisan Pazar günü yapılması beklenen Dünya Medeniyetler Kraliçesi Yarışması Kutlu Doğum haftasına denk geldiği gerekçesiyle iptal edildi.

DİYARBAKIR - Diyarbakır' da 7 Nisan Pazar günü yapılması beklenen Dünya Medeniyetler Kraliçesi Yarışması Kutlu Doğum haftasına denk geldiği gerekçesiyle iptal edildi. Yarışmada, fotoğraflarda yarışmaya Türkiye adına katılan Hazal Ejal'ın göğsünde alışagelmiş 'Miss Turkey' yazısı yerine 'Miss Turkish Republic' yazması eleştirilere neden olmuştu.

Diyarbakır'daki bazı sivil toplum kuruluşları da 7 Nisan'da düzenlenmesi planlanan “Dünya Medeniyetler Kraliçesi” (Miss Civilization Of The World) Yarışması'na tepki göstermişti.

Aralarında Anadolu Gençlik Derneği, Diyanet-Sen, Diyarbakır İnsani Yardım Derneği, Eğitim -Bir-Sen ve Mustazaflar Cemiyeti'nin bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları, onursal başkanlığını Süha Özgermi'nin yaptığı, 21 ülkeden 22 güzelin katılacağı Miss Civilization Of The World Yarışması'nın Diyarbakır'da yapılmasından rahatsızlık duyduklarını belirterek ortak bir açıklama yapmıştı.


DHA


  http://www.radikal.com.tr/1128088112808825

  YORUMLAR
  (25 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  şekilcilik - journalist_2100

  diyarbakırın adı nelere nelere karıştı insanlar ne kadar şekilci ne kadar saygısızlar...çok saçma iptal edilmesi

  Ukelaa - urolog

  Diyarbakir`da kutsal bir mekan var da biz mi bilmiyoruz? Yani bu kizlar gidip camide veya kilisede mi gösteri yapmak istemisler? Kutsal dogum haftasi diye yasaklanmis. Yani o kizlar Istanbulda olsaydi orda da yasaklanacakti. Alan razi veren razi. Kizlar kendilerini göstermek istiyorsa, size ne? Et düskünü olan islam ülkelerindeki erkekler. Degilse 10-12 yasindaki bir kiz cocuguyla niye evleniyorsunuz?

  ... - pierre woodman

  İslam bayrağı altnda toplanılmış, Kürt sorunu çözülmüş işte.

  inisiyatif - diksiyon2011

  Kutsal günlerimiz cok: 3 aylarimiz, arifemiz,bayramimiz, cumalarimiz, kandillerimiz..ve daha daha, yeni yeni gelicek günler var yakinda. Inisiyatif sahibleri bunu belli ediyor.

  Et pazarı - Ukelaa

  Böyle saçmalıklara önce kadınların itiraz etmesi lazım aslında , bir gurup et meraklısı kadınları erotik obje seviyesine indirmeye çalışıyor ama buna ses çıkartan yok . Diğer taraftan kadınlar bizi yetiştiren analarımız , en kutsal varlıklarımız dendiğinde ise , vay yobazlar kadınlar nasıl böyle önemli bir konuma konabilir diye yaygara kopuyor . Sorarım size siz hiç Vatikan'da yada Kapilavastu'da yada Ağlama duvarının önünde et pazarı kurulduğunu gördünüzmü ? Et seyretme ve sergileme merakında olanlar gitsinler kendilerine uygun mekanlarda istedikleri gibi heveslerini gidersinler ama insanların kutsal değerler atfettikleri yerlerde değil , sizin gibi düşünmeyenlerinde bu kadar demokratik hakkı olsun .

  Dünyayı cehenneme çeviren tanrılar. - unutulur

  Bu sadece bir kaç yobazın değil dindar bir toplumun koro halinde baskıcı yasakçı tavrıdır. Bu kişiselleştirilemez bir sorun. Kimse kendini hem müslüman hem modern göstermeye kalkışmasın. Bu yasak dinin kurumsal görüşüdür. Sadece islam dini değil bütün dinler böyledir. Topluma yasaklardan başka birşey getirmez. Toplumun bir çok etkinliği günah diyerek yasaklanır. Toplumun parası ve bedeni sömürülür. Din dediğiniz bir zehirdir.

  - momentum

  80'li yılların Tan gazetesini hatırlayanlarınız varsa, Süha Özgermi ismini oradan bilir: milli çapkın, üçüncü sınıf güzelik yarışmaları uzmanı. Şimdi de bir "Dünya Medeniyetler Kraliçesi Yarışması" düzenlemiş. Bunu da ancak biz yeriz. (Yıllar önce bir ilçede yöneticilik yaparken yanıma gelip "Burada hiç kültür faaliyeti yok, biz bir sokak defilesi düzenlemek istiyoruz" diyenlerinki gibi olmuş.) Şu andaki dünyada temini en kolay olan şeylerden (sarışın ve bakımlı kızlardan) kolay bir kadro oluşturmuş. Neyse, yorumcuların olay hakkındaki tanımlamaları, bu Kürt sorunu denen şeyin temelindeki bastırılmış düşünceleri anlamamıza yardımcı oluyor: "Kürtlerin neden bir hakkı elde edemediğinin ibretlik örneği", "azılı ulusal kafa", "sünni duyarlılığı", "Kürt kimliğinden ziyade İslam kimliğinin müdavimi", "emperyalizm ve gericilik", "medeniyetsizlik", "barbarlık". Süha Özgermi, Tan gazetesinden nerelere... Tam Diyarbakır'a medeniyet getirecektin ki...