Diyarbakır'daki kazılarda da kemik çıktı

Diyarbakır'daki kazılarda da kemik çıktı
Diyarbakır'daki kazılarda da kemik çıktı

Hani ilçesi yakınlarındaki kazılarda asker geniş güvenlik önlemi aldı. 1996?da öldürülen Hakkı Kaya?nın üç çocuğu da çalışmaları izledi. FOTOĞRAF: FERİT ASLAN / DHA

1990'lı yıllarda iki kişinin JİTEM tarafından öldürülerek gömüldüğü öne sürülen alandaki kazılarda yüzlerce kemik parçası ile bir gömlek parçası bulundu

DİYARBAKIR - PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan’ın 1990’lı yıllarda iki kişinin öldürülüp merkez Karaçalı Köyü yolu üzerine gömüldüğü iddiaları üzerine önceki gün başlatılan kazı çalışmalarında dün Deveboylu Mevkii’ndeki kazılarda 100’e yakını hayvan kemiği olduğu belirtilen 461 kemik parçası ile bir gömlek parçası bulundu.
PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan’ın 1994 yılında Fethi Yıldırım ile 1996 yılında Hakkı Kaya’nın öldürüldükten sonra Diyarbakır- Hani karayolu üzerindeki Karaçalı Köyü yakınlarında toprağa gömüldüğü iddialarını gündeme getirmesinin ardından İHD Diyarbakır Şubesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Savcıların değerlendirmesinin ardından Karaçalı Köyü yakınlarında Fethi Yıldırım’ın gömüldüğü iddia edilen bölgede önceki gün yapılan kazılarda herhangi bir bulguya rastlanmadı. Kazılar dün aynı bölgede Hakkı Kaya’nın gömüldüğü iddia edilen Deveboylu Mevkii’nde sabah saat 09.00 sıralarında yeniden başlatıldı.  

İnsan kemikleri mi?
Dört ayrı noktada yapılan kazı çalışmalarında, kazının ardından bulunan kemikler ve gömlek parçası delil torbasına konulurken, incelenmek üzere Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği belirtildi.
İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, kazılarının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada 461 kemiğin yaklaşık 100’ünün hayvan kemiği olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“1990’lı yılların sonunda kazı yapılan bölgede yedi ceset bulunmuştu. Bunlar Diyarbakır’daki kimsesizler mezarlığına defnedildi. Bugün bulunan kemiklerle ilgili İHD’ye başvuran kayıp yakınlarının kan örneklerini alıp Adli Tıp Kurumu’na göndereceğiz. Hem Diyarbakır kimsesizler mezarlığı, hem de kayıp Fethi Yıldırım’ın yakınlarının gösterdiği yerde kazı yapılması için savcılığa başvuruda bulunduk. Önümüzdeki günlerde de bu iki kazının da yapılmasını bekliyoruz. Savcılar Abdülkadir Aygan’ın beyanlarına itibar ediyorlar. Ancak savcıların mağdur ailelerin beyanlarına da itibar etmelerini bekliyoruz. Bunun dışında mahkemeye başvurarak Aygan’ın yurdışından iadesi istenip, bizzat gelip yerleri göstermesi için bir talepte bulunacağız. Ergenkon Fırat’ın doğusuna kaydırılmalı.” (dha)